To chybělo. Čechy čeká zásadní změna pracovní doby. Tak to se podržte, takhle dlouho se teď bude dělat

Když se dneska dělá pracovní pohovor, už to zdaleka není tak, že se uchazeč snaží potenciálnímu zaměstnavateli maximálně zalíbit. Naopak, i vzhledem k prakticky absolutní zaměstnanosti v České republice jsou to zaměstnanci, kdo si kladou podmínky. A často trvají na tom, aby měli vyváženou pracovní dobu s osobním životem.

Češi chtějí čas pro sebe

Nejsou tedy výjimkou lidé, kteří už na pohovoru vymezí, že rozhodně nebudou dělat nějaké přesčasy, natožpak neplacené. Nebudou ani brát telefony mimo pracovní dobu, případně chtějí alespoň část týdne pracovat doma nebo dělat rovnou zkrácenou dobu.

Dnes se to často řeší nejrůznějšími zkrácenými úvazky, které jsou oficiálně třeba na 70 až 80 %, ovšem dotyčný dostává stejně v podstatě plnou mzdu. Ale chce mít zkrátka více volného času. “Když jsem nastupovala na své místo, rovnou jsem jim řekla, že budu dělat jenom čtyři dny v týdnu. Pět opravdu nedávám, to už je na mě moc. A oni hned kývli,” říká pětadvacetiletá Iveta, která se kromě práce chce věnovat spoustě svých koníčků, mezi které patří například malování nebo toulky přírodou.

Schyluje se tedy k zásadní změně, která už je v některých zemích na spadnutí. Například ve Španělsku nebo Velké Británii se již oficiálně testuje čtyřdenní pracovní týden. A ačkoliv se o tom příliš nemluví, řada firem ho již praktikuje i v tuzemsku.

Foto: Shutterstock

Brzy přijde změna

Zdá se tedy, že pětidenní pracovní týden byl pouze dočasně omezeným konstruktem. Ostatně, zase dlouho tu také není. Dříve se pracovalo dokonce šest dní a pouze jeden byl volný. Tudíž se to postupem času vyvíjí k větší vyrovnanosti.

Čtěte také: Práce zadarmo dává smysl. Naučíte se skvělé věci

Dnes už je prakticky jistotou, že čtyřdenní pracovní týden bude jednou zaveden. Spíše dříve nežli později. Ostatně řada experimentů prokázala, že lidé za čtyři dny udělají prakticky to samé, co za pět. Naopak, když musí v práci trávit příliš dlouhou dobu, mají tendenci prokrastinovat, což si pochopitelně nikdo nepřeje.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pju
Pju
3 měsíců

Ono někdy i ty 4dny jsou o hubu, když 4*za týden vypadněte ráno v 7 a dojdete domu v23h to je pak rozložená celá domácnost i vy.

Pju
Pju
3 měsíců

A těm komentujícím nedochází že kdyby byli 4dny tak zaměstnavatel musí přijmout dalšího a tím klesne nezaměstnanost. A že paní z příběhu je smyšlená, aby byl příběh a že v některých pracích je 5dni práce fakt o hubu třeba jako 5*12h a v kuse se jede jak pás pomalu čas ani na záchod zajít není. Nikde v článku není napsané že nedá 5*4h denně nebo 5*8h denně atd… Mohla to být práce kde se dělalo 5*14h. Radši 100* přemýšlet než něco v komentu vypustit hned.

Jirka horacek
Jirka horacek
3 měsíců

Na pět dní práce nemá ale chodit po kopcích na to má je to prostě líná ženská na práci

Pju
Pju
3 měsíců
Reply to  Jirka horacek

Příroda nejsou jen kopce příroda jsou i parky ve městě.

Zulajda
Zulajda
3 měsíců

Zkrácená pracovní doba je fajn,ALE nemá to náhodou vliv na vyloučenou dobu + nižší procenta při výpočtu důchodu? I když to se v tomhle věku neřeší

Pju
Pju
3 měsíců
Reply to  Zulajda

Ta už se důchody ani nedožije 40 let to je fůra.

Eva Skipalová
Eva Skipalová
3 měsíců

Ve 25ti pěti letech je na ní 5 dní v týdnu práce moc? To je lemra líná. Žádný Úřad práce, aby
se válela doma a ždímala stát o podporu . Nahnat ji do fabriky k pásu na 12ti hodinový směny, ať ví, co je práce.

Robert
Robert
3 měsíců
Reply to  Eva Skipalová

👍

Jirka
Jirka
3 měsíců
Reply to  Eva Skipalová

No,to je velice užitečné, vyrábět 12 hodin u pásu plasty a nebo jiné blbosti.

Dana Večeřová
Dana Večeřová
3 měsíců
Reply to  Eva Skipalová

Moje řeč,mladí dělat nechtějí a nebudou, dokud je stát bude podporovat, makat nebudou.

Jaroslav
Jaroslav
3 měsíců

V pětadvaceti, kdo chce práci. A řekl by mi, že nedává pětidenní pracovní cyklus, tak ať jde na úřad práce!!!

Jiří
Jiří
3 měsíců

Někteří se flákali 5 dni,teď budou o jeden den méně. Každý národ je jinak pracovitý a my,mezi ně rozhodně nepatříme! Stačí se podívat třeba do stavebnictví, kde jeden pracuje a tři se na něho dívá.

Martina
Martina
3 měsíců

😜🤣😜