To je brutální. Náhle začaly ve velkém krachovat banky. Co se to děje?

Tak něco takového už jsme tu neměli opravdu hodně dlouho. Museli bychom dojít až k finanční krizi v roce 2008, kdy však většina kolabujících bank byla zachráněna. Teď se ale zdá, jakoby padala jedna za druhou a k jejich záchraně se nikdo nemá.

Nikdo to nečekal

Ve Spojených státech amerických se během pár hodin doslova zřítily dvě významné banky. Jde o Silicon Valley Bank a Signature Bank. Jedná se o druhý, respektive třetí největší krach banky v historii této země. Pokud někdo doufal, že je zachrání stát, spletl se. Tyto banky jednoduše zkrachují. Končí také Silvergate Bank navázaná na kryptoměny.

Ještě na začátku minulého týdnu přitom byly považovány za naprosto bezpečné a navíc velmi lukrativní pro investory. Analytici se předháněli v doporučeních, jak moc jsou tyto banky hodnotné. Teď jsou ale naprosto bezcenné a akcionářům zbyly jen oči pro pláč.

Obě zmíněné banky čelily takzvanému “runu”, což není nic jiného než panika mezi klienty, kteří chtějí okamžitě vybrat všechny prostředky. Tolik ale žádná banka v hotovosti nemá a jednoduše musí skončit. Jde o nejnebezpečnější situaci, jaká v bankovním sektoru může nastat. Zničí to totiž i jinak zdravou banku.

Foto: Shutterstock

Lidé dostanou všechno zpět

Pro vkladatele to ale podle všeho nakonec dopadlo lépe, než se čekalo. Jak se ukazuje, vyplaceny budou i prostředky nad rámec zákonného pojištění, kterých bylo v těchto případech přes 90 %. Lidé a firmy v těchto bankách totiž držely velmi vysoké částky.

Ekonomové se teď každopádně obávají především toho, aby vlna krachů nepokračovala dále. A to i do jiných zemí. Někteří byli toho názoru, že se banky měly zachránit jako takové, aby byl vyslán jasný signál, že krachovat se nebude. Nakonec se jde cestou uspokojení vkladatelů. Zda to bude stačit, to uvidíme v příštích dnech.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
11 měsíců

Nejjistější bude spořit a ukládat prachy do matrace jak obuvník Pecháček z filmu Rozpuštěný a vypuštěný.