ČEZ po měsíci znovu napálil ceny elektřiny a plynu. Chtějí nás zničit, úpí lidé

Špatné zprávy o cenách energií neberou konce. Dokonce se ještě zintenzivňují. Zdá se, že teprve teď nás čeká ta největší vlna zdražování elektřiny a plynu. Už před měsícem se k masivnímu zdražení těchto energií odhodlala společnost ČEZ, která je hlavně na poli dodávek elektřiny dominantní a ostatní dodavatelé ji obvykle následují.

Proč ne ještě víc

Už tehdy si lidé stěžovali, že takto vysoké ceny už nebudou zvládat platit. Platby se některým domácnostem zvedly několikanásobně a zejména lidé, kteří v rodinných domcích topí plynovým kotlem, mají skutečně velké problémy. Zatímco loni za plyn platili třeba 40 tisíc, dnes za stejnou spotřebu vydají 130 tisíc. A k tomu ještě výrazný nárůst u elektřiny.

Ukazuje se však, že ani tyto extrémní ceny nestačí k pokrytí nárůstu cen energií na burzách. A proto se ČEZ odhodlal k dalšímu navýšení cen. Tentokrát už je o něco mírnější, ale nutno podotknout, že se zvedají už tak extrémní ceny. Navíc nikdo nemůže říct, že jde o zdražení poslední. Spíše nikoliv.

Vyšší ceny neplatí pro stávající zákazníky s fixací, ale pro nové klienty a ty, kterým fixace bude končit. Pravdou je, že loni se jedna megawatthodina elektřiny na burze prodávala za 50 eur, ale dnes už je to 300 eur.

Foto: Shutterstock

Rekordní ceny i zisky

Lidé přesto nechápou, proč s tím stát něco nedělá. ČEZ je totiž stále vnímán jako státní společnost. Jenže tak tomu úplně není. Třicetiprocentní podíl v něm totiž vlastní minoritní akcionáři. A vedení se musí chovat s péčí řádného hospodáře, což v překladu znamená, že musí maximalizovat zisk, pokud je to možné.

Dochází tak ke skutečně schizofrenní situaci, kdy na jedné straně domácnosti už nemají jak platit faktury za energie, ale ČEZ, který stále patří dominantně státu, slaví rekordní zisky a jeho management si rozděluje stamilionové odměny.

Tohle mi prostě nikdo nevysvětlí. Vyrábíme víc elektřiny, než Česko potřebuje, vyvážíme ji ven a lidem neustále zdražuje. Prostě nás chtějí asi zničit,” domnívá se pan Albert, kterému zvyšující se ceny energií dělají velké problémy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok

Někde jsem narazil na to že ČR chtěla prodávat jen přebytek, ale Německo a EU vyhrožovali, že nás zničí na oplátku s plynem.

Radek
Radek
1 rok

Jo dokud budeme v EU a bude taková vláda nic nebude lepší!! Není to jen plyn, elektřina ale vše. A jim to náramě hraje do karet. Vím co to chce vidle a jít jim ukázat že si to nenechám líbit!!!! Tohle je do nebe volající. Chovaj se jak nadlidi a mi jsme jejich otroci a dokud budeme poslouchat tak se budou mít jak prasata v žitě a z nás obyčejných lidí budou bezdomovci. Chce to jen jim nakopat p….e!!!!!

Josefina
Josefina
1 rok

Víte,jaké dostává nyní pětikolka zisky do éráru??? Vždyť my jim pomáháme svými penězi zalepit díru v rozpočtu!!!Víte,kolik už vrazila Fialova vláda do Ukrajiny?? Nechtějte to vědět,ranilo by nás z toho!!Proto nic nedělají ti vejlupci pro lidi,jen nás dojí,co to jde!!A budou to dělat co nejdéle,dokud jim to budeme tolerovat-smutne….

Otakar
Otakar
1 rok
Reply to  Josefina

Hlavně že přátelé dojclandaci od nás berou elektřinu. Ta slavná burza v Lipsku to je brána do pekel. Hlavně že Štajner chce zelenou.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Josefina

Teď ne – je léto a kdo v létě topí..
na podzim – to bude pálka…