Chorvatsko kolabuje pod náporem. Tvoří se hodinové kolony, všude je plno a udeřila extrémní vedra

Obrovská masa turistů se dala o prvním červencovém do pohybu směr Chorvatsko a výsledek naplnil ta nejčernější očekávání. Ukazuje se, že oblíbená destinace na Jadranu čelí letos historicky největšímu náporu turistů. Náznaky se objevovaly už v červnu a první dny prázdnin je potvrdily.

Problematický nájezd

Problémy se během víkendu objevovaly i na tazích směrem na jih, ale zablokované je i samotné Chorvatsko. Kritická je situace u Záhřebu a řady přímořských letovisek, kde se na silnicích tvoří mnohakilometrové hodiny.

Situaci rozhodně nepřispívá ani silný vítr, který na některých místech panuje. Musela být kvůli němu uzavřena část Jadranské magistrály, a to pro autobusy, auta s přívěsy a motorkáře. Jinde zase panují obrovská vedra, která kolony činí ještě méně snesitelnými.

Příliš pozitivní nebyl ani stav na hranicích. Ačkoliv se očekávalo, že letos by bez kontrol nejrůznějších certifikátů mohlo jít vše hladce, přesto se tvořily hodinové kolony. Nejhorší situace panuje na přechodu Dragonja, kde při cestách do Chorvatska zdržení dosahuje hodiny a půl, ovšem při cestách ze země se čas už teď šplhá i přes dvě hodiny, protože Slovinci více kontrolují vstup do Schengenského prostoru.

Foto: Shutterstock

Rekordní sezóna

Teploty o víkendu přitom na celém území Chorvatska překračovaly třicet stupňů a šplhaly se až k tropickým 36 °C v Dalmácii. Pokud tak někdo vyrazil na cestu bez klimatizace, může pociťovat skutečně silný diskomfort.

To vše je podle všeho teprve začátek. Chorvatsko prožije rekordní sezónu, což je pozitivní pro jeho turistický ruch, avšak může to přinášet určité problémy či frustraci samotným hostům. Poskytovatelé služeb například využili situace a ještě před nájezdem hlavního náporu lidí navýšili ceny. Stejně tak se objevují i problémy se zásobováním obchodů, když ty jsou zejména večer někdy už opravdu hodně vybrané. Na některých místech je potom obtížné sehnat místo v restauraci.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments