To je nápad. Daň z nemovitosti má být desetkrát vyšší. Češi už se nedoplatí a bude to dobře

V současné době se hodně diskutuje o výši sazby daně z nemovitosti. Je totiž pravdou, že ta je aktuálně velmi nízká a pro většinu majitelů bytů či domů znamená zaplatit pár stokorun, maximálně několik málo tisícikorun za nemovitost ročně. Ty mají přitom reálně opravdu vysokou hodnotu.

Vysoké sazby

Daň z nemovitosti je fakticky velmi účinnou majetkovou daní, se kterou se dá a zřejmě do budoucna bude hodně pracovat. Jde totiž o jednoduchý způsob, jak do státního rozpočtu dostat velké prostředky. Obhajovat se to dá přitom různě.

Ministerstvo financí už ostatně vypálilo, že chce daň z nemovitosti zvýšit dvakrát, tedy o 100 %. Už to budí nemalé vášně, protože jde o hodně rychlý nárůst, který navíc ruší predikovatelnost této daně. Nikdo totiž neříká, že v dalších letech neporoste rovněž tímto tempem.

A že tu takové tlaky jsou. Například investiční bankéř Ondřej Jonáš navrhl zvýšit tuto daň na dvacetinásobek. Podobně to vidí také sociolog Martin Lux, který se dlouhodobě zabývá bydlením. Ten v navýšení této daně nepozoruje ani tak další prostředky pro stát, jako spíše vyřešení letitého problému s bydlením, jak uvedl pro Seznam Zprávy.

V České republice je totiž poměrně hodně bytů prázdných. Jde často o investiční nemovitosti, kde jejich majitelé spekulují na nárůst hodnoty v čase, ovšem nechtějí si dělat starosti s nájemníky, po kterých by pak stejně museli renovovat apod.

Foto: Shutterstock

Řešení, ale také potíže

Tímto způsobem však z trhu mizí použitelné byty a musí se stavit nové. Vzniká nedostatek, který zvyšuje cenu nemovitostí i nájmů. Pakliže by ale daň z nemovitosti vzrostla například na desetinásobek, problém by to vyřešilo.

Na jedné straně by totiž investiční nemovitosti ztratily na atraktivitě, když by se na jejich držení muselo takto výrazně doplácet. Případně by dávaly smysl pouze tehdy, kdyby se pronajaly. Na trh by se tedy vrátilo velké množství dnes prázdných bytů.

Otázkou ale je, zda by navýšení daně z nemovitosti neudělalo více škody než užitku. Těžko si totiž představit, že by bylo selektivní a namířené pouze na investiční byty. Musíme si totiž uvědomit, že v Česku je vlastnické bydlení velmi rozšířené a mnohdy mají svou nemovitost i lidé, kteří mají jinak hluboko do kapsy. Pro ně by také zdanění mohlo být likvidační.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok

At si pan investicni banker nedela ze statu svuj soukromy byznys… Co takhle 20-ti nasobnou dan pro investicni banky a bankere?!!!Pane bankeri, jak se Vam libi tohle?

Mahas
Mahas
1 rok
Reply to  Anna

Mnebude stacit 20-25x zvednuti dane z emovitosti. Vcera bylo pozde

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Anna

Jenže Ti už mají nakradeno dost a ulito ze svých horentních platů a odměn.

Milan
Milan
1 rok

Jo jo včera bylo pozdě.

Helena
Helena
1 rok

Už 5 generaci vlastní dům a každá si jej podle svých potřeb a možností rekonstruuje. Většina našetřených úspor jde právě do oprav domu. Jestli je toto měřítkem toho, že jsme milionáři, tak teda nevím…. Nejspíš platí ,, podle sebe soudím tebe ,,

Dzurenková Monika
Dzurenková Monika
1 rok

Mě spíš zaráží už jen ten fakt,že chtějí vůbec nějakou každoročním daň z nemovitosti?? Chápu,že když si koupím byt nebo dům,tak platím daň,ok…ale proč z již zdaněné nemovitostí musím odvádět rok co rok pomyslný další desátek státu??To mu nějak hlava nebere…jednou už jsem z toho,co jsem si koupila, daň zaplatila,tak co by víc chtěli nenazranci?!Už tak dost,že je bordel v tom,že člověk chodí do práce,za kterou dostane výplatu,kterou mu stát zdaní a pak jde do obchodu,kde si koupí zboží za které zaplatí určitou cenu + daň?? Spíš by měli potom jak odírají lidi daně snižovat a ne zvyšovat!!A dluh vůči… Číst vice »

Kateřina Kolomazníková
Kateřina Kolomazníková
1 rok

Jakým právem! Danit něco na co mi stát nedal ani korunu! Je to jak v pohádce Pyšná princezna, pracovité lidi kteří si našetřili, něco vybudovali chtějí dřít z kůže, lempli co nepracují, jen běhají na sociálku, tak ty je třeba živit.

Pavlína
Pavlína
1 rok

No myslím že je na místě vytvořit 300%
Dan pro poslance

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Pavlína

Už je vidím,jak se na to tváří a jak to platí.

Marobarva
1 rok
Reply to  Pavlína

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Pepa
Pepa
1 rok

Zvrácenost, místo zjednodušení stavebního řízení, uvalení nesmyslné daně. Jako že bude občan platit deset tisíc za to, že bude moci bydlet ve své nemovitosti, no tak to řekněte těm co žijí dávno z ruky do huby. Samozřejmě, že to v bytech zvedne cenu pronájmu. Místo domlouvání stavby města někde v Bombaji nebo , kde to Fiala je, se má vláda postarat o stavbu tady.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pepa

Už ta jejich daň z nemovitost je minimálně nemorální.Proč máme nějakým vyděračům platit za to,že bydlíme ve svém?Líbí se mi ta jejich “argumentace”,že máme tohle nebo tamto levnější,než jinde.Ale ani jednou jsem neslyšel,že by s někým srovnávali příjmy obyvatel,které jsou jinde nepoměrně vyšší.

Marobarva
1 rok
Reply to  Petr

Pravda, pravda a zase pravda, jenže jinde ty příjmy mají už vyšší řady let, oproti nám, tak jak bychom mohli šetřit na horší časy….? Pane Ondřeji! A to ještě s našimi dětmi.

Mahas
Mahas
1 rok
Reply to  Pepa

Cim driv, tim lip. Vcera bylo pozde. Vlada se o nic starat nema. Ani v tom luzou zboztovanem Rakousku to nedela vlada, mily hlupaku

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Mahas

Ten hlupák jste tady Vy! A korunovaný! Rozuměl byste si s Fialou a Rakušanem. Jděte do politiky.

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Pepa

Jenže, to by si pan Fiala nemohl za naše peníze udělat okružní jízdu po světě.

Michal
Michal
1 rok

V pohodě, svůj dům prodám státu za 25M a státu budu platit nájem.
Peníze použiji na něco zajímavého a pak budu chodit přes úřad pro přídavky na bydlení.
Není problém, jak chtějí 😀

Mahr
Mahr
1 rok

Ano, ať zvýší třeba 100 násobně, ale dle nějakých pravidel. 1 nemovitost (ta co v ní majitel žije)=daň se nezvýší. A každá další násobek dle jejich počtu.

Josef
Josef
1 rok

Ať jde vláda do někam

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Josef

Ano ano

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Pavel

Já bych taky věděl kam

Karel Hradecký
Karel Hradecký
1 rok
Reply to  Milan

Do Kijeva, tam už to znají! Návrat nežádoucí. Stejně tady jen škodí, vlastizrádní diletanti.

bla
bla
1 rok
Reply to  Josef

Neskutečná banda diletantu. Když už má tato daň existovat má existovat tak jednorázová podle velikosti nemovitosti. Kecy, že je nižší než na západě ať si strčí do řiti. Hold nastoupili ještě větší zloději jenom mluví slušně. Dobře nám tak. Oranžová banda skončila tak ať se ztratí ta petibarevna banda