Mělo přijít zlevnění, ale teď se DPH zřejmě ještě zvýší

Média jsou opět plná zpráv o lidech a domácnostech, které přestávají zvládat cenovou smršť a nevycházejí ze svými příjmy. Počet ohrožených neustále roste, aniž by to kdokoliv řešil. Státní pomoc je zatím jen plošná a necílí na ty skutečně potřebné.

No to snad ne

V minulých týdnech se přitom začalo mluvit o tom, že by se snad lidem mohlo pomoci i dalším způsobem, který se osvědčil v okolních zemích. A sice snížením daně z přidané hodnoty na potraviny. To se ukázalo být skvělým tahem v Polsku či v Německu, kam Češi masivně začali vyrážet nakupovat.

Jak se ale ukazuje, pravděpodobně z toho nebude vůbec nic. Ba právě naopak, stát začal zvažovat, že na některé položky DPH naopak zvýší. Hraje se tu především o nejnižší aktuální sazbu daně z přidané hodnoty, která činí deset procent.

Ta by teď podle ministerstva financí měla projít revizí. Je možné, že bude zcela zrušena, případně z ní budou přesunuty některé položky do té vyšší. Mnohým se nelíbí, že sem spadají i poměrně zvláštní produkty nebo služby, jako jsou například řezané květiny, solária, sauny, svoz odpadu nebo nová umělecká díla. Najdeme tu ale také časopisy a noviny, stravovací služby, ubytovací služby, točené pivo, opravy obuvi, oděvů a kol nebo kadeřnické služby.

Foto: Shutterstock

Na nákupy za hranice

Cílem je pochopitelně ulevit státnímu rozpočtu. Jak se ale ukazuje, opět to bude na úkor občanů, kteří už si v tak vysoké drahotě budou muset ještě více připlatit.

A vzhledem k napjatým státním financím si prakticky nelze představit, že by skutečně někdo prosadil to, co by lidé potřebovali, a sice snížení DPH na základní potraviny.

Nezbývá tedy než vzít zavděk nabídkou okolních zemí a jezdit nakupovat k nim ve stále větší míře. V Polsku i Německu jsou potraviny výrazně levnější a zřejmě to tak bude i nadále.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Lidi, to co jste si tady zvolili, to tady máte. Jste-li debilové, či imbecilové, pak jste si zvolili sobě správnou vládu tzv. pětikoalice. Dobře vám tak!

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Zvoník

Toscano, debil je ten, který nemá vlastní názor, ale dává na názory České televize a jiných dezinformátorů. Takže akorát umíš urážet jako mediálně plánovaně nasraná slepice.

Last edited 1 rok by Zvoník
Pavel
Pavel
1 rok

Lidé nadávají a bědují, ale přitom by si měli uvědomit, že svojí volbou některé z partají vládní pětikoalice si zvolili zlo, které je bude srážet na sociální dno. Voliči vládní pětikolky se nechali utáhnout na vařené nudli antibabišovské hysterie. Takže podle jejich přesvědčení stačilo volit proti Babišovi, který tak už nebude premiérem a v české kotlině zavládnou zlaté časy plné blahobytu. Opak je pravdou, Fialova vláda se v rekordně krátké chvíli jasně vyprofilovala jako nejhorší vláda diletantů a škůdců v historii naší republiky. Přitom by stačilo v případě Fialovy vlády jen stáhnout naši elektřinu z lipské burzy a extrémně nízká… Číst vice »

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pavel

Proto bych tyto šmejdy nikdy nevolil Vždy v novodobé historii, když přišla k moci ODS s libovolnými pravicovými přívěsky, znamenalo to drahotu a snižování životní úrovně přesně tak to bylo, když nastupoval Topolánek a Kalousek.

Pavel
Pavel
1 rok

Proboha lidi snad nečekáte, že tato vláda pro Vás udělá něco dobrého.
Ale pomoc je na blízku vyjít do ulic a donutit tuto vládu k odchodu.
Protože kdokoliv jiný sebehorší, místo těchto tam bude pro národ tisíckrát lepší.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Pavel

Drtivá většina nikdy nezvedne své zadky, aby šla demonstrovat. Budou mít to, co si zaslouží.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Pavel

Jenže každou demonstraci proti této vládě jí placení novináři vyhodnotí jako proruskou a proti Ukrajinskou, což je samozřejmě blbost.Proto si myslím, že nejlepší vyslovení pohrdání touto vládou bude jednoznačné zvolení Andreje prezidentem nejlépe už v prvním kole.A za tři roky v parlamentních volbach ty pravičacke zmetky nepustit vůbec do sněmovny