Lidem už docházejí peníze. Přibývá těch, kteří nic neušetří

Domácnosti v České republice jsou ve velmi špatné kondici. Podle všeho mnohem horší, než se předpokládalo. Jak ukázal nejnovější průzkum společnosti PAQ Research, prudce vzrostl podíl těch, kterým po zaplacení nezbytných výdajů nezbývá už vůbec nic. Nedokáží tedy ušetřit ani korunu.

Lidé už neušetří

Zatímco ještě před rokem bylo takových domácností 19 % a už tehdy to bylo číslo vzbuzující obavy, teď jejich počet vyskočil na celých 35 %. To znamená, že více než každá třetí domácnost nedokáže vůbec nic ušetřit. Odtud je přitom jen krůček k tomu, že jim peníze na měsíc už vůbec nevyjdou.

A to se podle všeho stane. Od ledna totiž musí mnohé domácnosti začít platit výrazně vyšší zálohy na energie, někdy i mnohonásobně. Zastropování cen pomůže jen částečně, a to proti těm největším excesům. Výraznému navýšení však nezabrání.

Pakliže se podíváme na některé skupiny domácností blíže, zjistíme skutečně tristní obrázek. Pokud jde o domácnosti s nižším než mediánovým příjmem a s dětmi, tam není úspory schopno tvořit celých 53 %.

Foto: Shutterstock

Dochází peníze

Právě tyto rodiny budou teď nejohroženější skupinou. Z problematického pásma naopak unikají důchodci, kterým se penze pravidelně valorizují, a to i několikrát za rok vzhledem k inflaci.

Podle odborníků se nicméně do problémů mohou dostat i domácnosti se středními a vyššími příjmy, kterým se náhle zvýší náklady takovým způsobem, na jaký nejsou vůbec zvyklí. Také oni postupně mohou přestat se svými prostředky vycházet.

Mnohým se zdálo, že klíčové bude nějak přežít tento rok. Ovšem ten příští bude zřejmě ještě podstatně horší. Lidé už nebudou mít kde brát a jejich výdaje stále porostou. Nezdá se přitom, že by to někdo nějak zvlášť řešil.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments