To ještě chybělo. Došlo dřevo a pelety na topení. Ceny už jsou brutální

Kdo si při pohledu na rostoucí ceny elektřiny a plynu gratuloval, že si ponechal kotel na tuhá paliva, a chtěl topit dřevem nebo briketami, zažívá teď poměrně nepříjemné vystřízlivění. Ukazuje se totiž, jak je vše propojené a v důsledku vysoké ceny energií stoupá strmě i cena palivového dřeva či briket.

Trojnásobné ceny

Místní produkci, která má pochopitelně určité kapacity a nelze ji nárazově navyšovat, potom vykupují lidé z tuzemska i ze zahraničí. V případě briket už to zachází tak daleko, že si je mnohde rovnou nekoupíte, ale musíte se zapsat do pořadníku. Počkáte si na ně pak i šest týdnů, přičemž není vyloučeno, že tento interval se bude s blížící se zimou ještě navyšovat.

Jak informuje server Novinky, cena palivového dříví letí vzhůru. Ještě v září roku 2020 přitom klesla na 434 korun za metr krychlový. Dnes však třeba za břízku zaplatíte 1690 korun a za směs dubu, buku, habru, jilmu a jasanu dáte 1940 korun.

Například pila Kosovo polesí v Litoměřicích na svém webu uvádí, že aktuálně na dřevo nepřijímá objednávky. Zkrátka nemá novým zájemcům co prodávat.

Foto: Shutterstock

Dřevo jde do zahraničí

V případě dřeva zažívá Česká republika v zásadě podobný problém jako s elektřinou. Vyprodukuje se ho dostatek, ovšem velká část zamíří okamžitě do zahraničí. Producenti mají žně, protože cena stoupá na celoevropském trhu a po čemkoliv se doslova jen zapráší.

Obrovským způsobem zdražují také pelety. Zatímco na jaře se za tunu platilo šest tisíc korun, dnes je to téměř 18 tisíc korun. To je trojnásobné zdražení.

Důvod je jednoduchý. Kromě vstupní suroviny totiž v případě pelet dělá problémy také velmi drahý plyn, který je potřebný pro jejich sušení. A nejde jen o vysokou cenu. U některých prodejců si na pelety počkáte až do listopadu, a to když si je objednáte dnes.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Lesy ČR prodávají kubík samovyroby za 100 Kč

Xavier
Xavier
1 rok

Oni nechtějí samotěžbu, chtějí to hezky na zlatém podnosu až ke kamnům.

Člověk s nadprůměrným příjmem si těží sám, chudáci potřebují služebnictvo.