Zdražit může i voda, a to citelně

Zatímco elektřina a plyn v současné době velmi rychle zdražují a představují pro domácnosti značnou dodatečnou zátěž, v případě vody byl zatím klid. V podstatě nikdo ji neřešil, až to bylo trochu podezřelé. V minulosti to totiž bylo právě vodné a stočné, které mělo častou tendenci ke zdražování.

Voda se zatím držela

Také Sdružení oboru vodovodů a kanalizací hovoří o tom, že ceny vody jsou v současnosti protiinflačním faktorem, protože se nezvyšují zdaleka o tolik, kolik činí průměrná inflace a už vůbec ne tolik, jak zdražují elektřina nebo plyn.

To by se však mohlo velmi rychle změnit. Ačkoliv se to nezdá, také vodárny ve velké míře spotřebovávají energie. A je jasné, že pokud tyto zdražují, významně se to podepisuje do nákladů. Dosud to většina řešila tím, že měla zafixované ceny.

Foto: Shutterstock

Ceny vzrostou výrazně

Ty však v mnoha případech už skončily. Zatímco dříve tak v nákladech tvořily energie přibližně dvanáct procent, teď se to u některých firem v oboru šplhá až k padesáti. A je jasné, že se to bude muset promítnout do koncových cen.

Vodohospodáři proto považují, aby se i na ně vztahoval strop na energie. Jinak navýší ceny, a to skutečně výrazně. Podle jejich propočtů by velkému počtu domácností mohly vzrůst platby za vodné a stočné až o 50 %.

Současný tlak a nutnost zavádět úsporná opatření navíc znamená, že vodohospodáři nemohou investovat potřebné prostředky do infrastruktury, která je zcela klíčová. Pokud se to dnes zanedbá, může to být za pár let skutečně velký problém.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Když šlechta obírá poddané , tak ve všem .

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Petr

Proč nejsi šlechta? Neříkej že Okamura, nebo Středula se narodili jako šlechtici, když berou statisíce měsíčně za úplný ho.vno. Jen melou hubou a ovce jim tleskají.

zde
zde
1 rok

Paní redaktorka objevila Ameriku či dobré ráno přeji, čemu se divíte i za základní tekutina, kterou voda je tak i tu musí někdo vyrobit vyčistit dostat od pramene ke koncovému uživateli a pak i ji vyčistit ato to vše pomocí energie tedy je to naprosto logické že když se zdraží vstup tak i cena na výstupu půjde nahoru

Josefina
Josefina
1 rok

Zisky z vody posíláme Frantikum,kterým zločinci politici z 90tych let prodali naše vodárny a nechali nam jen vodárenskou síť.to se to buziruje západním vycurankum z našich peněz!!Je to zločin proti České republice!!!A my si to necháme líbit!!!?Kapitalismus ve své podstatě je zločinný!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Jste zločinec? Vodu prodali sami občané, hlasovalo se o tom a byli jste tehdy všichni tak šťastní 😀

Jirka
Jirka
1 rok

Já nevím, je snad logické: zdraží energie – tím se zdraží všechno co energii potřebuje k výrobě produktu co se týče vody tak tu zase ženou čerpadla.

František
František
1 rok

To by se jeden posral v téhle nenažrané Republice. To si má člověk,aby měl klid udělat vlastní studnu,nebo vrt,elektrárnu typu fotovoltaika atd..,aby nemusel dotovat tuhle bandu nenažranců.Vsechno si udělat a odpojit se od veřejné sítě. Potom by mohl někdo přijít že musím něco platit,nebo pouštět přebytek El.proudu do sítě,vysvětlil bych to někomu lešenovou trubkou!!!,RADEJI BUDU POUŠTĚT PREBYTKY PROUDU ŽÍŽALÁM DO ZEMĚ, NEŽ KRMIT SKOPČÁTSKOU BURZU A TENHLE PETI GANG V PARLAMENTU

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  František

Zkuste nějaké lepší PĚTIněco, máte na víc! Pětigang, pětikára, pětikolka… to je slabé, snažte se.

Monika
Monika
1 rok

At už jdou všichni nenažranci do zadele!!!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Zkuste podnikat, budete se mít dobře a ani nenažraná nebudete 😀