Zdražit může i voda, a to citelně

Zatímco elektřina a plyn v současné době velmi rychle zdražují a představují pro domácnosti značnou dodatečnou zátěž, v případě vody byl zatím klid. V podstatě nikdo ji neřešil, až to bylo trochu podezřelé. V minulosti to totiž bylo právě vodné a stočné, které mělo častou tendenci ke zdražování.

Voda se zatím držela

Také Sdružení oboru vodovodů a kanalizací hovoří o tom, že ceny vody jsou v současnosti protiinflačním faktorem, protože se nezvyšují zdaleka o tolik, kolik činí průměrná inflace a už vůbec ne tolik, jak zdražují elektřina nebo plyn.

To by se však mohlo velmi rychle změnit. Ačkoliv se to nezdá, také vodárny ve velké míře spotřebovávají energie. A je jasné, že pokud tyto zdražují, významně se to podepisuje do nákladů. Dosud to většina řešila tím, že měla zafixované ceny.

Foto: Shutterstock

Ceny vzrostou výrazně

Ty však v mnoha případech už skončily. Zatímco dříve tak v nákladech tvořily energie přibližně dvanáct procent, teď se to u některých firem v oboru šplhá až k padesáti. A je jasné, že se to bude muset promítnout do koncových cen.

Vodohospodáři proto považují, aby se i na ně vztahoval strop na energie. Jinak navýší ceny, a to skutečně výrazně. Podle jejich propočtů by velkému počtu domácností mohly vzrůst platby za vodné a stočné až o 50 %.

Současný tlak a nutnost zavádět úsporná opatření navíc znamená, že vodohospodáři nemohou investovat potřebné prostředky do infrastruktury, která je zcela klíčová. Pokud se to dnes zanedbá, může to být za pár let skutečně velký problém.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
8 dní

Když šlechta obírá poddané , tak ve všem .

zde
zde
10 dní

Paní redaktorka objevila Ameriku či dobré ráno přeji, čemu se divíte i za základní tekutina, kterou voda je tak i tu musí někdo vyrobit vyčistit dostat od pramene ke koncovému uživateli a pak i ji vyčistit ato to vše pomocí energie tedy je to naprosto logické že když se zdraží vstup tak i cena na výstupu půjde nahoru

Josefina
Josefina
10 dní

Zisky z vody posíláme Frantikum,kterým zločinci politici z 90tych let prodali naše vodárny a nechali nam jen vodárenskou síť.to se to buziruje západním vycurankum z našich peněz!!Je to zločin proti České republice!!!A my si to necháme líbit!!!?Kapitalismus ve své podstatě je zločinný!

Jirka
Jirka
10 dní

Já nevím, je snad logické: zdraží energie – tím se zdraží všechno co energii potřebuje k výrobě produktu co se týče vody tak tu zase ženou čerpadla.

František
František
11 dní

To by se jeden posral v téhle nenažrané Republice. To si má člověk,aby měl klid udělat vlastní studnu,nebo vrt,elektrárnu typu fotovoltaika atd..,aby nemusel dotovat tuhle bandu nenažranců.Vsechno si udělat a odpojit se od veřejné sítě. Potom by mohl někdo přijít že musím něco platit,nebo pouštět přebytek El.proudu do sítě,vysvětlil bych to někomu lešenovou trubkou!!!,RADEJI BUDU POUŠTĚT PREBYTKY PROUDU ŽÍŽALÁM DO ZEMĚ, NEŽ KRMIT SKOPČÁTSKOU BURZU A TENHLE PETI GANG V PARLAMENTU

Monika
Monika
11 dní

At už jdou všichni nenažranci do zadele!!!