Tohle už přehnali. Důchodce zostra promluvil. Zkuste si vyžít za to, co mi posíláte

Pro důchodce je stále složitější poplatit všechno, co potřebují. Je totiž nutné si uvědomit, že v České republice začaly platit úplně jiné ceny, než co bylo dosud běžné. Vlivem inflace se skokově zdražilo přibližně o třetinu, a to je jen průměr. Ve skutečnosti třeba energie, jež tvoří nemalou část výdajů seniorů, vyletěly ještě mnohem více.

Dobré časy jsou pryč

Pryč jsou přitom doby, kdy se mluvilo o tom, kolik se důchodcům přidá a jak se jim přilepší, aby inflaci lépe zvládli. Na to mohou s klidem zapomenout. Teď naopak frčí diskuze, jak růst důchodů co možná nejvíce zabrzdit, ideálně zastavit. Bude zřejmě konec mimořádným valorizacím, které dorovnávaly inflaci. Nahradí je přinejlepším jednorázový příspěvek.

Hodně se mluví o tom, že tato generace důchodců se má vzhledem k průměrným příjmům vůbec nejlépe ze všech. Některým zaměstnancům se pak nelíbí, že řada důchodců má vyšší penzi než oni plat. Svým způsobem je to skutečně zvláštní, obzvlášť když stát na takovouto výši důchodů již zcela prokazatelně nemá peníze.

Na druhé straně jsou ale příběhy jednotlivých důchodců, které nenaznačují, že by se to s penzemi nějak přehnalo, protože řada z nich má stále existenční potíže. “Bydlel jsem v Praze celých 40 let. Jenže před pár lety mi napálili nájem tak nehorázně, že mě v podstatě vyštvali z města,” říká pan Alois, který si nejprve myslel, že se přestěhuje do Středočeského kraje, ale ani tam nenašel cenově dostupné bydlení. Nakonec skončil až v Děčíně.

Foto: Shutterstock

Nenadálý výdaj ho položí

No a teď se podržte, nájem mi zvedli i tady. Platím 13 tisíc korun i s energiemi. Důchod mi sice zvedali, ale jenom na 18 tisíc. Mám sice nějaký ten příspěvek navíc, ale stejně celý měsíc jenom živořím. Mám jenom na ty nejlevnější potraviny. Že bych někdy zašel do hospody, na to můžu zapomenout, vždyť pivo dneska stojí přes padesát korun,” říká smutně Alois.

V této situaci mu není vůbec komfortně, protože mu občas musí finančně vypomoci i syn, a to když má nějaký nenadálý výdaj. “Tuhle mi odešla pračka. Kdyby mi nekoupil novou, tak jsem nahraný, prostě bych na ni neměl,” líčí zhrzený senior, podle kterého by se s tím mělo něco dělat. Nedokáže však přesně říct co.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef@emayl.com
Josef@emayl.com
10 měsíců

TO CO SE DNES DEJE JE NEHORAZNE A DRZE KAPITALISTICKE JEDNANI . VSE SE ZDRAZUJE A DUSTOJNOST CLOVEKA NEEXISTUJE. HLAD A BIDA TO DNESNI VLADA DELA Z LIDI ZEBRAKY. ONI SI MYSLI ZE KDYZ LIDE JEZDI STALE AUTAMA TAK MAJI DOST PENEZ. ALE NE VSICHNI. JEDNOTLIVCI UTIKAJI DO CIZINY ABY UZIVILI RODINY . STEJNE NA NAS ZASE NECO PUSTI ABY JSME POCHCIPALI JAKO KRYSI. STALE JENOM DIKTATURA . ONI MAJI 200 TISIC POSLANCI A CO OSTATNI . VLADA JENOM POROUCI DYKTUJE A HLAVNE PORUSUJE LIDSKA PRAVA. USTAVA PRO NE NIC NEZNAMENA . STALE VYMYSLI JENOM JAK ZLIKVYDOVAT BYTOST JAKO TAKOVOU.… Číst vice »

Josef
Josef
10 měsíců

A to se chysta se dalsi megapodvod na volice! Koalicni dvouslepenec, nebo SLATANINA, ktera ma jediny cil a to znicit SPD a vykopat z ni pana Okamuru!

Michal
Michal
10 měsíců

A bude hůř.

Josef
Josef
10 měsíců
Reply to  Michal

Co delal pan Alois cely zivot a nasledne po revoluci, kdyz si nedokazal odkoupit byt za par desitek tisic do OV a co ted delaji jeho deti, ze se nepostaraji o otce? Jak je vychoval, tak se staraji? Urcite si paradne uzil mladi, mejdany, veselky, chlastacky, dovolene, lazne a na budoucnost nemyslel, protoze postarat se ma strana a vlada?

Napalili najem nehorazne 😀 to je mluva jako z propagandistickeho v FSB.

Zdeněk Horák
Zdeněk Horák
10 měsíců
Reply to  Josef

Přesně tak.

Vaclav
Vaclav
4 měsíců
Reply to  Zdeněk Horák

Já se vám divím, až vy půjdete do důchodu jak bude mladá generace vyvádět, že máte vysoký důchod a že oni musí na vás dřít. Tady nějakej pisálek něco napíše a už tomu věříte. Já šel do důchodu v roce 2015 a měl jsem důchod 14240KC teď mám 18200KC. Tak jaký pak obrovský nárůst. Kdyby vláda nehabala penězi poplatníků na nákupy tanků a letadel (stejně by nám v případě napadení nebyly nic platné) a miliardy podpory UA , a na burzu dodávat jen přebytky elektřiny tak je peněz pro všechny dost ! Jenomže tady dostal někdo všimne tak se to… Číst vice »