Topenář šokoval Čechy. Pokud neuděláte s topením důležitou věc, letos se nedoplatíte

Šetření na topení – to je v posledních dvou letech hlavní téma zimní sezóny. Už znáte všechny triky, jak si doma udržet teplo a zároveň platit co nejméně?

Krize se zmírnila

Energetická krize se sice zmírnila, ale ceny za teplo a elektřinu stále nejsou optimální, proto se neustále snažíme vymyslet, jak na teple ještě ušetřit. Existují základní triky, jak doma s energiemi spořit. Dokáží vám zpříjemnit pobyt doma i ulevit vaší peněžence.

Nic nesmí bránit průchodu tepla

Jednou provždy je třeba si říct, že u radiátorů by neměl stát žádný nábytek a nikdy by je nemělo nic zakrývat. Často se v domácnostech stává, že k topení je přímo přiražen stůl nebo ho částečně zakrývá skříň – to ale znamená, že teplo neproudí zcela do místnosti a část ho protápíte zbytečně.

Podobný problém mohou způsobit například i závěsy, které radiátor částečně zakrývají, nebo třeba prádlo, které na topení sušíte.

Dobré nejsou ani široké parapety, jež také mohou bránit průchodu tepla do místnosti.

Foto: Shutterstock

Radiátory odvzdušněte

Ještě před topnou sezonou se rozhodně vyplatí dát si všechna topná tělesa doma do pořádku. Topení je třeba omýt a zbavit všeho prachu a nečistot a také je odvzdušnit. Je-li radiátor zavzdušněný, ani zdaleka vám nevytopí vaši domácnost tak, jak byste potřebovali. Příprava na topnou sezónu je tedy velmi důležitá.

S přípravou souvisí i dlouhodobější projekty typu zateplení, výměna oken, instalování čerpadla apod.

Vyzkoušejte alobal

Máte-li mezi radiátorem a zdí větší prostor, zkuste tam vsunout alobal či odrazovou fólii, která teplo přesměruje zpátky do místnosti.

Využijte slunných dnů – roztáhněte závěsy a vytáhněte žaluzie a nechte sluneční paprsky, aby vám zářily do oken. I když ještě nemají takovou sílu, pomohou vám místnost zahřát – paradoxně to bude lépe fungovat tam, kde ještě nejsou plastová okna a zateplení.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments