Zahradu musíte zalévat i v lednu. Pokud tak neučiníte, už ji nezachráníte

Napadlo by vás, že je potřeba zalévat zahradu i v lednu? Zkušení zahrádkáři radí v některých případech myslet na zálivku i v zimních měsících. To, že je chladno, ještě neznamená, že rostliny nepotřebují vodu!

Podivné zimy

V dobách, kdy bylo běžné, že sníh ležel na zemi několik týdnů i měsíců měla půda dost vláhy a zároveň byla izolovaná od největších mrazů. V takových dobách nikoho nejspíš ani nenapadlo, že by měl zahrádku zalévat, ostatně bylo by to spíš kontraproduktivní.

Nyní se však klima mění a zimy vypadají úplně jinak. Rychle nasněží, sníh během pár hodin zase roztaje a může způsobit i záplavy, z nichž si půda není schopná ponechat příliš mnoho vláhy. Jindy panují dlouhé suché mrazy – a ty mohou být pro vaši zahradu opravdu nebezpečné.

Ochrana proti suchým mrazům

Když po dešti nebo po oblevě přijdou delší mrazy, může to být pro řadu vašich rostlin nebezpečné. Nejvíce to ublíží rostlinám a plodinám, které tu nejsou původní a potřebují spíše mírnější klima, komplikací to však může být i pro víceletky. Vlhkost totiž zamrzne v kořenovém systému a může rostliny nenávratně poškodit. Paradoxně zároveň s tím nemají kořeny dostatek vláhy, protože si ji z ledu nejsou schopné vytáhnout.

Foto: Shutterstock

Proto byste měli ve dnech, kdy alespoň přes den teplota vystoupá nad nulu myslet na závlahu. Použijte vlažnou vodu, která půdu lehce prohřeje, a dostane se ke kořenům i přes zamrzlou zeminu. Zalévejte v čase, kdy teplota vzduchu vystoupala nad bod mrazu, a se zálivkou to nepřehánějte.

Izolace před mrazem

Na dostatečnou ochranu zahrady v mrazivých dnech je však nutné myslet už na podzim. Některé keře či plodiny je potřeba izolovat, a tím je udržet v komfortní teplotě i během dlouhých zimních měsíců. Můžete použít například zahrádkářskou fólii či plachtu, piliny nebo mulč.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments