Topení v krbu provází obrovská chyba. Češi se kvůli tomu nedoplatí na elektřině a plynu

Není se vůbec čemu divit, že spousta lidí zareagovala na vysoké ceny elektřiny a plynu tím, že tyto tradiční energie určené k vytápění domácností opouštění a snaží se najít alternativy. Obvykle volí ty nejjednodušší cesty, takže se vrací ke kotlům na tuhá paliva, což není příliš pozitivní. Čím dál častěji se pak využívají také krby.

Velmi oblíbený způsob

Krby jsou v České republice velmi oblíbené, přičemž většinou nebyly určeny k tomu, aby domácnosti vytápěly, ale hlavně k vytvoření příjemné atmosféry při dlouhých zimních večerech. Mnohé krby však mají poměrně slušnou výhřevnost, a tak se jimi lidé pokoušejí vytopit své domácnosti. Jak se ale ukazuje, nemusí to dopadnout dobře, pokud jde o úsporu výdajů za energie.

Na mnoha místech najdeme kombinaci krbu a elektrického vytápění. Vzhledem k tomu, že elektřina k topení je dnes kvůli vysoké ceně velmi nevýhodná, jsou to právě tyto domácnosti, které se snaží využívat krb na maximum. Měli byste ale zvážit způsob, jakým se do toho pustíte. Ve výsledku totiž nemusíte ušetřit, ale naopak si ještě připlatíte.

Na první pohled to vypadá nepochopitelně, ale vysvětlení je poměrně jednoduché. Shodneme se, že ve většině domů se krb nachází v obývacím pokoji. Právě tam je obvykle umístěn také termostat, který měří teplotu a následně také reguluje vytápění v celém domě.

Foto: Shutterstock

Takhle se vám to nevyplatí

Pokud však začnete ve velkém využívat krb, můžete si poněkud zavařit. Rychle totiž vytopíte obývací pokoj, na což termostat zareaguje tím, že přestane topit v dalších částech domů, jelikož se domnívá, že už je vytopeno. Dům však v zimních měsících bude velmi rychle vychladat. Teplota v ostatních pokojích může klesnout o mnoho stupňů.

V domě tak budete mít rázem nevyvážený teplotní komfort. Večer jste sice strávili v příjemně vyhřátém obývacím pokoji, ale jakmile se přesunete do ložnice, zjistíte, že tam máte velmi chladno. Pakliže budete následně chtít vytopit i zbytek domu, budete muset topení pustit na plné obrátky a nechat působit delší dobu. To má za následek vysokou spotřebu elektřiny, ale potažmo i plynu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
petrosjindrich
petrosjindrich
1 rok

Krb mám chtěli po mě 120tis za topení. První co jsem udělal bylo že jsem z 60stupnu dál kondenzak na 40. Zrušil jsem termohlavice a topím a vařím na krbu. Ve finále mě přišla faktura na 13tis a brikety si dělám je to odpad při výrobě nábytku.

Jan
Jan
1 rok

Kdo by si dal termostat vedle krbu? Ten patří do chladné místnosti