Toto oblíbené ovoce o Vánocích nejezte. Jinak si koledujete o problémy, radí odbornice

Mnozí mají s Vánocemi a zimním obdobím obecně spojenu krásnou vůni mandarinek. Toto ovoce ale není v našich končinách přirozené, a tak na něj ani náš organismus není příliš zvyklý. Přitom právě mandarinkami se lidé na podzim a v zimě doslova přejídají.

Citrusy ochlazují organismus

Navzdory tomu, že v současné době můžeme v obchodech nakoupit celoročně ovoce z celého světa, přeci jen bychom se měli soustředit na to, které je pro nás nejpřirozenější, tedy pochází z našeho regionu a navíc odpovídá probíhající sezóně.

Stále častěji se setkávám s tím, že naše lokální ovoce ve velké míře nahrazují citrusy. Ale citrusové plody nejsou nejvhodnější volbou v našem pásmu,” uvádí odbornice na výživu Zdenka Havettová.

Pravdou totiž je, že citrusy jsou plné vody, které přirozeně ochlazují organismus a jako takové by se měly konzumovat především tam, kde je teplo. V zimních měsících nejenže nejsou prospěšné, ale mohou i škodit.

Mandarinky a další citrusy jsou vhodné pro lidi žijící v teplejších oblastech, kde jim dodají potřebné osvěžení. Pochopitelně nikdo neříká, že si nemůžete tu a tam dát mandarinku. Realitou českých domácností ale často je plná ošatka mandarinek, kterých mají mnozí tendenci sníst třeba deset najednou a ještě si přitom připadat, že dělají něco pro své zdraví.

Foto: Pixabay

Alternativou jsou jablka

Zejména v případě dětí by se s mandarinkami mělo zacházet obezřetně. Pokud jim Mikuláš přinese jednu či dvě, nic se nestane, ale opět platí, že plný pytel mandarinek už je trochu problém.

Lidé dnes zapomínají na to, co na vánočních tabulích měli naši předci. Tak proč se ve větší míře nevrátit ke skvělým českým jablkům nebo vlašských ořechům? Špatnou volbou není ani směs sušených jablek, švestek, meruněk a rozinek.

Někteří lidé by citrusy neměli konzumovat vůbec. Jsou to především ti, kdo mají citlivé trávení, chronické trávicí problémy, případně ti, koho trápí nafukování. Mandarinky, pomeranče nebo citrony mohou trávicí systém dále podráždit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pluska

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
2 let

Ráno to může být třeba sklenice čerstvé pomerančové šťávy, k malé svačince zase jedna mandarinka, odpoledne jablko nakrájené na měsíčky a posypané skořicí. S touhle dietou půjde hubnutí samo a vy se už brzy budete moct těšit z úspěchu!👍Anno Štěpánková

Egal
Egal
2 let

Dobrý den. Tak tento článek se Vám fakt povedl… 😂😂😂

Jarda Matula
Jarda Matula
2 let

Ano,je to asi nepřirozené,ale ty mandarinky jsou kolikrát levnější než jablka.Navíc jsou dobré,takže,babo raď!Nebo raději neraď!

Last edited 2 let by Jarda Matula
Martin
Martin
2 let

Citrusy ale obsahují vitamín C který je pro Naši imunitu obzvláště v zimních měsících hodně důležitý.

Ludmila
Ludmila
2 let

Jíme to celý život, je mi 60 a moje děti to papaly vždy když na to byly penízky. Je hodně předsudků!!!!!

Aja
Aja
2 let
Reply to  Ludmila

Neznam nikoho, kdo by snedl jen tak deset mandarinek, myslim si, ze denne jedna mandarinka nemuze uskodit.