Trápení jménem dětská kolika. Jak pomoci miminku a mamince?

Období prvních tří měsíců je také často obdobím, kdy novorozené miminko trpí dětskými kolikami. Je to období, které je velmi psychicky náročné pro maminku, ale i pro sourozence a celou rodinu. Jak pomoci miminku a mamince překonat náročné období? Mohou koliky vaše miminko ohrozit?

Tříměsíční kojenecká kolika

Kojenecká kolika je stav, kdy miminko začne velmi hlasitě plakat. Pláč je obvykle ve vyšších tóninách, popisován jako hysterický. Pokud pláč trvá více než 3 hodiny denně a více než 3 dny v týdnu, máte co dělat s kojeneckou kolikou. Kojeneckými kolikami trpí až třetina miminek. Miminko jinak prospívá dobře, netrpí zvýšenou teplotou, je aktivní.

Při kolice je miminko velmi zarudlé v obličeji, má zatnuté pěstičky a v náručí rychle protahuje nohy. Pravou příčinu vzniku koliky neznáme. Uvažuje se o nezralosti nervového a trávícího systému, stejný vliv může mít i bílkovina v kravském mléce, polykání vzduchu, napětí v rodině nebo kouření matky.

Co pomůže miminku

Miminko, které trpí na koliky je vhodné kojit déle jen z jednoho prsu, aby přijímalo méně předního mléka. Spolu s úpravou jídelníčku maminky, je toto prvním krokem ke zmírnění tříměsíčních kolik. Maminka by z jídelníčku měla vyřadit luštěniny, syrovou zeleninu a čokoládu. Miminku vytvořte klidné domácí prostředí. Omezte návštěvy, telefonní hovory, hluk spotřebičů.

Dodržujte pravidelný režim dne, spánek, krmení, koupel by měly probíhat ve stejné hodiny. Při kolice se pokuste miminko přiložit znovu k prsu, sání aktivuje pohyb střev. Miminko noste a kolébejte. Zahříváte mu bříško a pomáháte pohybu střev. Osvědčené jsou i úlevové polohy. Položte miminko břichem na své předloktí nebo jej noste v klubíčku tak, že miminku přitáhnete nožky k jeho bříšku. Pomáhají i teplé obklady, koupel a masáž bříška krouživými pohyby.

Pomoc potřebuje i maminka

Není nic náročnějšího než péče o plačící miminko, když má maminka pocit, že nepomáhá nic. Je třeba mít na paměti, že koliky miminko nijak neohrožují a že se miminko zdravě vyvíjí. Důležitá je zejména pomoc okolí. Pokud je miminko nakrmeno, mohou se u něj vystřídat i ostatní členové rodiny.

Maminka v této době musí odejít dostatečně daleko, aby alespoň na chvíli neslyšela pláč miminka. Jakákoliv pomoc při domácích činnostech je vítaná. Objednejte dovoz obědů, dočasně si domluvte paní na úklid domácnosti, nechte si přivézt nákupy. Objetí a slova útěchy nesmí patřit jen miminku!

Mohlo by vás zajímat

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

15
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
13 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
11 Autoři komentářů
ZdenaKarolínaZuzanaKláraJITKA Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Mudr Petra Nová
Host
Mudr Petra Nová

Dobrý den, dovolte abych vstoupila do vaší diskuze. Jsem dětská lékařka a jako taková se často setkávám s dětskou kolikou. Pokud je to možné doporučuji mojim pacientkám léčit bolesti bříška přírodní cestou. Čípky Viburcol je dobrou volbou.

Anna
Host
Anna

Dobrý den paní doktorko, moc děkuji za váš odborný názor.

JITKA
Host
JITKA

Ono hlavně je skvělý, že Viburcol je ve formě čípků. Dřive jsem zkoušela kapky, ale ty hned prskal kolem sebe.

Klára
Host
Klára

To můžu taky potvrdit. Čípky jsou proatě jistota.

Zuzana
Host
Zuzana

To máš pravdu náš Tdeáš nebyl schopný nic strávit, ani prášky ani kapky a gely měly téměř nulový účinek. To je taky jedna z výhod Viburcolu, že je ve formě čípů.

Karolína
Host
Karolína

No to máš recht pro tak malé dítě je čípek asi nejideálnější forma léčení.

Zdena
Host
Zdena

Máte pravdu že výhoda Viburcolu je, že je ve formě čípků. Upřímě si nejsem vědomá které jiné homeopatiku se dělá taky jako čípky.

Petra
Host
Petra

Ahoj, já zkoušela různý gely masti a nic nezabírá. Poradí mi někdo?

Jana
Host
Jana

Ahoj zkus Viburcol, nám po různých marných pokusech s gely moc pomohl.

Petra
Host
Petra

Ahoj Janičko, tak o Viburcolu jsem ještě neslyšela.

Jana
Host
Jana

Ahoj Viburcol je čistě přírodní lék a obsahuje pouze léčivé byliny a minerální látky.

Petra
Host
Petra

Hmm to zní dobře a kde si je kupovala?

Jana
Host
Jana

Hele já osobně jsem hokupovala v Benu lékárně, ale osobně si myslím že ho koupíš v jakékoliv jiné lékarně

Petra
Host
Petra

Janko, dík za cené rady. Viburcol jsem koupila a zafungoval téměř hned, už jsem byla opravdu bezradná, ale byla jsem opravdu mile překvapená jak je Viburcol skvělý.

Daniela
Host
Daniela

Holky já se před časem potýkala taky s dětskou kolikou. Sousedka mi doporučila Viburcol a můžu s klidným srdcem říct, že na koliku fakticky skvělá věc.

Loading...