Trápení jménem dětská kolika. Jak pomoci miminku a mamince?

Období prvních tří měsíců je také často obdobím, kdy novorozené miminko trpí dětskými kolikami. Je to období, které je velmi psychicky náročné pro maminku, ale i pro sourozence a celou rodinu. Jak pomoci miminku a mamince překonat náročné období? Mohou koliky vaše miminko ohrozit?

Tříměsíční kojenecká kolika

Kojenecká kolika je stav, kdy miminko začne velmi hlasitě plakat. Pláč je obvykle ve vyšších tóninách, popisován jako hysterický. Pokud pláč trvá více než 3 hodiny denně a více než 3 dny v týdnu, máte co dělat s kojeneckou kolikou. Kojeneckými kolikami trpí až třetina miminek. Miminko jinak prospívá dobře, netrpí zvýšenou teplotou, je aktivní.

Při kolice je miminko velmi zarudlé v obličeji, má zatnuté pěstičky a v náručí rychle protahuje nohy. Pravou příčinu vzniku koliky neznáme. Uvažuje se o nezralosti nervového a trávícího systému, stejný vliv může mít i bílkovina v kravském mléce, polykání vzduchu, napětí v rodině nebo kouření matky.

Co pomůže miminku

Miminko, které trpí na koliky je vhodné kojit déle jen z jednoho prsu, aby přijímalo méně předního mléka. Spolu s úpravou jídelníčku maminky, je toto prvním krokem ke zmírnění tříměsíčních kolik. Maminka by z jídelníčku měla vyřadit luštěniny, syrovou zeleninu a čokoládu. Miminku vytvořte klidné domácí prostředí. Omezte návštěvy, telefonní hovory, hluk spotřebičů.

Dodržujte pravidelný režim dne, spánek, krmení, koupel by měly probíhat ve stejné hodiny. Při kolice se pokuste miminko přiložit znovu k prsu, sání aktivuje pohyb střev. Miminko noste a kolébejte. Zahříváte mu bříško a pomáháte pohybu střev. Osvědčené jsou i úlevové polohy. Položte miminko břichem na své předloktí nebo jej noste v klubíčku tak, že miminku přitáhnete nožky k jeho bříšku. Pomáhají i teplé obklady, koupel a masáž bříška krouživými pohyby.

Pomoc potřebuje i maminka

Není nic náročnějšího než péče o plačící miminko, když má maminka pocit, že nepomáhá nic. Je třeba mít na paměti, že koliky miminko nijak neohrožují a že se miminko zdravě vyvíjí. Důležitá je zejména pomoc okolí. Pokud je miminko nakrmeno, mohou se u něj vystřídat i ostatní členové rodiny.

Maminka v této době musí odejít dostatečně daleko, aby alespoň na chvíli neslyšela pláč miminka. Jakákoliv pomoc při domácích činnostech je vítaná. Objednejte dovoz obědů, dočasně si domluvte paní na úklid domácnosti, nechte si přivézt nákupy. Objetí a slova útěchy nesmí patřit jen miminku!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments