Trávník vyžaduje na jaře zvláštní péči. Pokud mu ji nedopřejete, už to nedoženete

Chcete mít krásně zelený trávník? Pak mu musíte na jaře dopřát důkladnou péči. Pouhé sekání a zalévání nestačí. Na jaře je třeba trávník prořezat, aby mohla růst nová tráva. Neučiníte-li tak, může se stát, že časem bude trávník odumírat a trsy trávy budou usychat.

Péči nepodceňujte

Díky vertikutaci neboli provzdušnění, dojde k odstranění mechu a plsti. Plsť je vytvořena ze staré posečené trávy, plevele a listí. Trávník, který koření v tomto základu není dostatečně vyživován, a proto dochází k jeho postupnému zničení. Můžete tak pozorovat suchá místa a hnědé mapy.

K provzdušnění vám pomůže vertikutátor, který provádí svislý řez do trávníku, jenž narušuje plsť, která brání růstu trávy. Zakoupíte ho v obchodě se zahradní technikou nebo na internetu. Výběr je široký a můžete vybírat z manuálních nebo s vlastním motorem (elektrický, benzínový, akumulátorový), v různé kvalitě a s tím související cenou.

Před samotnou vertikutací nejprve z trávníku shrabejte všechno listí a trávník posekejte. Poté bude snazší provést samotnou vertikutaci. Tu proveďte co nejdříve po první sekání trávníku. Zem by neměla být zmrzlá ani moc rozmáčená.

Foto: Shutterstock

Jakou hloubku

Čas pro provádění vertikutace je na jaře a na podzim. Na jaře ji provádějte od konce března do konce dubna a na podzim od konce srpna do konce září.

Pomocí ocelových nožů provzdušní vertikutátor půdu v ideálním případě do hloubky 3 cm. Hloubku vertikutace ovlivníte nastavením nožů. Vertikutace se provádí dle stavu trávníku. Pakliže je plný plsti je vhodné provést ji dvěma směry a to tak, aby směry byly na sebe kolmé.

Nemáte-li vertikutátor se sběrným košem, musíte z trávníku shrabat všechny zbytky plsti, která je vytažena. Plsť půjde snadno shrabat pomocí hrábí.

Poté můžete přistoupit k hnojení a zalití trávníku. Proces obnovy a růstu trávníku je tímto nastartován.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments