Trh se soláry se hroutí. Firmy krachují a Češi přicházejí o stovky tisíc. Tak to je ta úspora?

Měla to být cesta k levným energiím. Vždyť co je v době drahé elektřiny lepší než si nainstalovat na střechu solární panely, do sklepa dát nějaké ty baterie a být do značné míry soběstačný a ještě přebytky prodávat zpět do sítě? Obzvlášť, když vám na to stát přispěje štědrou dotací?

Nedopadlo to dobře

Jednoznačná záležitost se však pro mnohé nakonec přeci jen zkomplikovala. Obrovský nárůst poptávky po fotovoltaickém řešení způsobil, že se do tohoto byznysu dostaly i nejrůznější firmy, které s tím dosud neměly žádné zkušenosti, případně rovnou takové, které se chtěly primárně obohatit.

A dopadlo to jako obvykle. Některé z nich už krachují, a to v době, kdy je zájem o solární panely ze strany domácností stále obrovský a kdy by tyto společnosti měly ve skutečnosti prosperovat. Fotovoltaika se totiž v Česku neprodává levně a firmy na ní mají obrovské marže. Přesto ale končí v insolvenci.

Stalo se to zřejmě největší firmě v oboru, kterou je Energetický holding Malina, jenž ve velkém kalupu nabral obrovské množství objednávek, vybral od lidí nemalé zálohy (obvykle 300 tisíc korun) a potom přestal reagovat. Teď se ukazuje, že nedokončil přibližně 5000 projektů a že se lidé k penězům jen tak nedostanou. Kdo ví, jestli něco zbude.

Foto: Shutterstock

Dejte si pozor

Nejde přitom o jediný případ. Jen pár dní poté padl insolvenční návrh na ostravskou společnost FG Energy, která rovněž dluží nemalé peníze a je otázkou, zda bude schopna pokračovat.

Důvěra lidí v toto odvětví je proto opět nabourána. V případě fotovoltaiky to není poprvé. Už před lety se nechvalně proslavila solárními barony, kterým na energii ze slunce masivně doplácel stát. Nakonec se to nějak podařilo setřást a už je tu další průšvih, který však mnohé domácnosti pocítí mnohem citelněji.

Pokud máte stále zájem o vlastní fotovoltaickou elektrárnu, budete si muset udělat mnohem lepší rešerši než dříve. Firem na trhu působí velké množství, a jak se ukazuje, ne všechny jsou solidní.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
5 měsíců

Když jsou lidi blbí a dávají prachy předem, tak se nemůžou divit.

Sam Moravský senior
Sam Moravský senior
5 měsíců
Reply to  Toscana

Dávat prachy předem mohou akorát pitomci jako Vavrenka.

Josef
Josef
1 rok

Solar uz ma dnes kazdy, aspon tady v cr. Nas nevystrasite, neverime vam!