Důchodci budou muset opakovat autoškolu. Někteří už neumí řídit, přijdou o řidičák

Spolu s tím, jak se zvyšuje věk dožití, se nediskutuje pouze o udržitelnosti důchodového systému, ale o celé řadě dalších otázek, které bude muset společnost v nejbližších letech řešit. Jednou z nich je třeba to, zda lidé v pokročilejším věku ještě patří za volant automobilu, případně za jakých podmínek.

Někteří už na to nemají

Pravdou je, že přibývá případů, kdy starší člověk už není perfektně orientován a začne se například otáčet s vozidlem na nebezpečném místě, případně si to namíří rovnou do protisměru na dálnici. Potom nepředstavuje ohrožení pouze pro sebe samotného, ale také okolí. A to je třeba řešit.

Toto téma zvedla už i Evropská unie, která se problémem zabývá a zdá se, že našla poměrně efektivní způsob, jak celou záležitost regulovat. Lidé nad 70 let se tak budou muset podrobovat určité zkoušce, zda jsou stále schopni plnohodnotně ovládat vůz ve všech možných situacích. Nepůjde přitom o jednorázovou záležitost, zkouška či prohlídka se budou opakovat každých pět let.

Není úplně jasně stanoveno, jak by taková zkouška mohla vypadat, protože ještě není vše plně rozpracováno. Určitou benevolenci pak budou mít samotné členské státy, které budou moci v rámci daných mantinelů určit konkrétní podmínky. Není ovšem vyloučeno, že se důchodci budou muset dostavit například na testovací jízdy a samozřejmostí by pak měla být zevrubná prohlídka.

Foto: Shutterstock

Pro jejich dobro

Je pravdou, že všechny plány Evropské unie ani zdaleka nemíří správným směrem, ovšem v tomto případě nezbývá než zatleskat. Mnozí řízení starších osob považují za problematické již delší dobu, ovšem nikomu se příliš nechtělo do této nepopulární věci zabředávat.

Důchodci by to každopádně neměli považovat za něco namířeného proti nim. Naopak, je to pro ně příležitost, jak zůstat za volantem, stačí osvědčit, že na to pořád mají. Ostatně, kdo chce získat řidičský průkaz poprvé, také musí složit určité zkoušky z nějakého důvodu. A tady jednoznačně důvod je, protože s věkem nejrůznější schopnosti slábnou a mizí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Antonie
Antonie
2 měsíců

Kdo to vymyslel,ať se dá léčit.Stale mají v ústech důchodce ať to jsou důchody,nebo řidičský průkaz.Podivat by jste se měli na řidiče,kteří mají silná auta a ještě,když je půjčují synackum ,kteří cestují a jsou podnapili.Jsem důchodce jezdím jak mám a kdekdo mě na plné čáře v obci předjede.Policie není nikde aby toto viděla,ale soustřeďuje se na pokuty kolem náměstí kdo tam stojí a kdo ne.Kezdim 47let nikdy jsem neměla nehodu,ale za to do mě narazil 30lety muž,který přehlédl STOP..