Turci mají speciální styl pěstování brambor. Naučte se ho, budete mít 5 kilo na jeden keř a nic nemusíte dělat

Rádi byste si vypěstovali vlastní brambory, ale nemáte na to vlastní políčko nebo větší záhon? Nevadí – brambory se dají pěstovat třeba i na balkoně. A není to vůbec složité!

Vypěstujte si brambory třeba i v kbelíku

Brambory jsou odolné a nenáročné plodiny, takže je můžete pěstovat takřka kdekoli – klidně i v kyblíku na balkoně. Připravte si větší, třeba desetilitrový kbelík, důkladně ho vymyjte a dospodu nadělejte otvory, aby odtud mohla odtékat voda, až budete brambory zalévat. A můžete začít sázet!

Předklíčené brambory

Tedy nemůžete začít sázet hned. Je třeba nechat si brambory předklíčit. Můžete je zkusit zasadit i nenaklíčené, ale výsledek takového pěstování bude značně nejistý. Vyberte tedy v dostatečném předstihu pár středních brambor. Zkontrolujte, že jsou zdravé a opravdu pěkné. Poté je rozložte na místo s nižší teplotou (okolo 15 stupňů Celsia) a nechte pár týdnů klíčit.

Substrát na brambory

Na takto pěstované brambory si budete muset připravit vlastní substrát. Na jeden díl zeminy přidejte dva díly kompostu. Přidejte také trochu dřevěného popela, který pomůže brambory vyživit a bude je i částečně chránit před škůdci. Popel však musí být opravdu dřevěný, neměl by obsahovat žádné jiné shořelé zbytky.

Foto: Shutterstock

Jdeme sázet!

Konečně je tedy čas na sázení. Dospodu nádoby nasypte vyšší vrstvu substrátu, do kterého zasázejte naklíčené brambory. Nechte jim dost prostoru, nesázejte je příliš nahusto. Zatlačte je do substrátu a poté zasypte další vrstvou, 10 až 15 centimetrů vysokou. Brambory zalijte, nádobu umístěte tak, aby měla rostlina dost světla a tepla a nechte růst. Když rostlina začne růst, nechte ji, aby vyrostla do výšky, a poté znovu zasypte připraveným substrátem tak, aby z hlíny vyčuhoval jen vršek rostliny. Až naplníte celou nádobu, nechte rostlinu v klidu vyrůst.

Na konci léta můžete svou úrodu sklidit a získat tak několik kilo vlastních domácích brambor.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments