Tyto spotřebiče Čechům doslova žerou elektřinu. Jsou důvodem obrovských nedoplatků, které likvidují domácnosti

Spotřebiče jsou nedílnou součástí každé domácnosti, ale některé z nich se mohou proměnit v nečekané zloděje elektrické energie. A v dnešní době, kdy se ceny elektrické energie neustále vyšplhávají vzhůru, může být rozumné zamyslet se nad tím, které z našich domácích pomocníků si na účtech za elektřinu říkají o největší díl koláče.

Sušičky prádla

Sušička prádla je v mnoha domácnostech považována za základní vybavení, ale její spotřeba může být překvapivě vysoká. Když si představíme, že pracuje skoro nepřetržitě, není divu, že se na účtech podepisuje.

Lednice

Neustálý provoz chladniček si žádá svou daň. Tyto nepostradatelné spotřebiče konzumují až 6 % celkové elektrické energie domácnosti. Je tedy jasné, že starší modely s nižší energetickou třídou mohou být tichými viníky vysokých účtů​.

Elektrické trouby a vařiče

Elektrické trouby a varné desky jsou nezbytné pro přípravu jídel, avšak jejich časté používání se může výrazně odrazit na výši účtů za elektřinu. Přemýšlení nad energeticky úspornějšími variantami by nemělo uniknout naší pozornosti.

Topení a klimatizace

V oblasti spotřeby energie vévodí systémy pro topení a klimatizaci, které jsou zásadní pro udržení pohody v našich domovech. Správné nastavení a pravidelná údržba těchto systémů může vést k významným úsporám.

Foto: Shutterstock

Jak se bránit proti energetickým žroutům

Není to jen o výměně starých spotřebičů za nové. Jde o to, naučit se s nimi zacházet tak, aby byly co nejúspornější. U sušičky prádla to může znamenat využívání nočních tarifů nebo sušení prádla na vzduchu, když to počasí dovolí. U chladniček zase může pomoci jejich pravidelné odmrazování a udržování plné, ale ne přeplněné.

Úspora energie: Každý krok se počítá

Nakonec, každý z nás může přispět k úspoře energie i drobnými změnami ve svých zvyklostech. Vypínání spotřebičů ze zásuvky, když je nepoužíváme, nebo investice do chytrých domácích systémů, které regulují spotřebu, mohou přinést nejen úspory, ale také pohodlí. Jde o to udělat první krok a zbytek přijde skoro sám.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
8 měsíců

Mám sušičku a nikdy jsem nedoplácel,mám pračku a co jako, kupte si páni redaktoři nejdříve takovouto malou zásuvku z displejem, říká se tomu,měřič spotřeby a potom diskutujte,.za každé sušení je spotřeba 4kč..mám troubu elektrickou a zase nedoplácel nic,kdyby se měl člověk všeho bát,tak doma nemám nic.kdyz si člověk spočítá co má doma, nastaví zálohy správně,tak nedoplatky nebudou, naopak můžou dát přeplatek.