U většiny olivových olejů výrobci lžou. Tyto kroky vám pomohou rozpoznat ten kvalitní a nenaletět

Olivový olej je velmi diskutovanou potravinou. Někdo na něj nedá dopustit a někdo se mu raději vyhýbá. Většinou je to z jednoduchého důvodu – je drahý a lidé pochybují o jeho kvalitě. Dobrý způsob, jak poznat kvalitu od nekvality, je jistě chuť, ale zřejmě nikdo z nás nebude v obchodě otevírat skleněné či plastové lahve s tím, že jen ochutná a rozhodne se, zda olej koupí. Zkuste kvalitu rozeznat podle jiných znaků. Prozradíme, na které z nich se dívat. 

Olivový olej, který není ideální

Olivový olej se získává z oliv, které se za studena lisují a extrahovaná šťáva – olej, se neupravený nalévá do lahví. Kvalitní olivový olej by neměl být dál zpracován, ani nijak zahříván. Bohužel se poměrně často stává, že se takzvaný panenský olej odveze z jedné země do druhé a tam se mísí s dalšími oleji, například se sójovým olejem nebo semenným olejem. Nejen to, kvalitní olivový olej může být smíchán i s nekvalitním olivovým olejem, který je již chemicky rafinovaný. Jak tedy zvolit správně?

Podle čeho se rozhodovat?

Doporučujeme, abyste si prohlédli a přečetli si informace na obale daného oleje. Jistě vždy sáhněte po tom, který je extra virgin, tedy extra panenský. Jistě, extra virgin není zárukou kvality, ale bude kvalitnější než bez ní. Také by měl být olej ve tmavém skle, nikoli v plastu. Pokud bude v průhledné nádobě, působením světla může dříve, a to až o několik měsíců dříve, žluknout. 

Hledejte další znaky kvality, kterými jsou například název farmy, producenta nebo odrůdu oliv. A pokud na sklenici olivového oleje zahlédnete některé ze značek FFA – obsah mastných kyselin, je to super známka kvality. Ideální také je, pokud na obale výrobku najdete pěstitele, výrobce nebo farmáře, a na internetu o něm zjistíte více. Jestliže firma vyrábí prémiový výrobek, jistě se to dozvíte. Každoročně v USA a v jiných zemích probíhají soutěže, kde nejlepší výrobce kvalitního olivového oleje získává ocenění. 

Kvalitní olej by měl mít jasně zelenou barvu, chuť by měla být plná, výrazná, v ústech by se měla rozplynout a vydržet. / Foto: Shutterstock

Další známky kvality

Zřejmě jste již o této informaci slyšeli, ale pokud ne, Chile a Austrálie mají ty nejobsáhlejší kontroly při výrobě olivového oleje. Pokud koupíte olej z této země, a ještě k tomu bude pod označením EVOO, jistě nepochybujte o jeho nákupu. Bohužel takové oleje budou poměrně drahé. Dejte také na své tři spolehlivé smysly. Chuť, čich a zrak vám mohou napovědět. Kvalitní olej by měl mít jasně zelenou barvu, chuť by měla být plná, výrazná, v ústech by se měla rozplynout a vydržet. Nekvalitní oleje vám mohou zapáchat, budou kyselé a rozhodně nebudou chutnat po olivách. Takový olej je bohatý na minerály, antioxidanty a vitamíny. Díky těmto parametrům můžete najít olej, který bude pro vaše zdraví přínosem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Epicurious

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments