Jak účinně chránit domácnost před alergeny?

Nepříjemnými alergiemi trpí milióny lidí. U některých jedinců jsou alergické reakce tak silné, že jim znemožňují běžné denní činnosti, pracovní povinnosti nebo klidný spánek. V extrémních případech bývá ohrožena i správná funkce dýchání nebo zraku. Jak ochránit byt před alergeny? Které nás trápí nejvíce?

Alergeny v domácnostech

Ve starších interiérech nalezneme velmi často na podlahách koberce, a to v každé místnosti. Koberce bývají i několik desítek let staré a je obrovským omylem domnívat se, že pravidelným vysáváním jej udržíte v čistotě. Právě v kobercích se objevuje největší počet roztočů zodpovědných za silné alergické reakce. V takových domácnostech jsou ohroženy hlavně děti, které tráví velkou část dne hraním na podlaze. Roztoče máte zajisté i v sedací soupravě, v polštářích nebo přikrývkách. Napadnou i ložní prádlo.

Zatočte s roztoči: Není jiná rada, než se zbavit starých koberců a volit podlahovou krytinu, kterou dokážete snadno udržet hygienicky čistou. Pohodlí z koberce můžete nahradit různými dekorativními kousky a ty pravidelně čistit s použitím speciální techniky a chemických prostředků. Domácnost s alergiky by měla převlékat postele každý týden a snažit se lůžkoviny nezastýlat. Pokud to kvůli úklidu není možné, nechejte je alespoň půl hodiny vyvětrat převěšením a pak je můžete zastlat. Sedací soupravu je možné opatřit pratelným potahem. Menší doplňky jako polštáře nebo plyšové hračky vložte do igelitového sáčku a nechejte je přes noc v mrazáku. Mráz si s roztoči poradí.

Jak se zbavit pylů?

Když nastane pylová sezóna, snaží se alergici trávit co nejvíce času v uzavřené místnosti. Bohužel si značné množství dráždivých látek přináší s sebou na oblečení a obuvi. Stejně tak ulpívá velké množství pylu na srsti domácích mazlíčků.

Zatočte s pyly: Po příchodu domů si rychle vyměňte oblečení za domácí svršky a srst čtyřnohých kamarádů pravidelně vyčesávejte. Řešením je klimatizační jednotka a pravidelná výměna filtrů.

Nejen v zimním období se v bytech začínají objevovat plísně. Paradoxně jsou více ohroženy moderní domácnosti, díky těsnícím oknům a zateplené fasádě. Plíseň není jen nevzhledná, je ohrožením pro naše zdraví. Větráním není možné se jí zbavit zcela. Tady je nutné sáhnout po účinných chemických prostředcích nebo speciálních nátěrech na zeď.

A jak chráníte vy domácnost před alergeny?

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.