Toxoinfekce a kampylobakterióza? Aneb zákeřné bakterie z masa

steak, vegetarián

Kampylobakterióza je akutní průjmové onemocnění způsobené bakterií rodu Campylobacter. Tato bakterie se zcela běžně vyskytuje v zažívacím traktu domácích zvířat, zejména drůbeže nebo skotu. Zvířatům však nepůsobí žádné problémy. Do lidského těla se bakterie dostane nejčastěji nedostatečně tepelně upraveným drůbežím masem, nepasterizovaným mlékem, sýry a dalšími mléčnými výrobky. Nemoc postihuje, muže, ženy i děti.

Nejznámější bakterií je Campylobacter jejuni, která je současně nejčastějším původcem průjmových onemocnění u nás v ČR. Bakterie přežijí i za nízkých teplot v ledničce. Jediný způsob, jak se jich můžeme účinně zbavit, je důsledná tepelná úprava pokrmů za vysokých teplot. Typický zdroj nákazy představuje nedostatečně propečené kuřecí maso při grilování, grilovaná kuřata ze stánků, tatarský biftek, nevhodné pracovní prostředí, stejné prkénko používané na maso i syrovou zeleninu.

Příznaky nemoci

Onemocnění se projevuje především značnými průjmy, ve kterých je hlen a krev. Průjmy jsou doprovázeny nevolností, zvracením, křečemi a bolestmi břicha, zvýšenými teplotami, horečkami a bolestmi hlavy. Akutní příznaky nemoci trvají většinou 2 až 7 dní, ale bakterie přetrvává ve stolici ještě dalších 6 týdnů po úplném uzdravení.

Léčba kampylobakteriózy

Léčba nemoci probíhá stejně jako u střevní chřipky. Pacient musí přijímat dostatek tekutin a minerálů, které se s průjmem rychle vytrácí z těla. V těžších případech se nasazují antibiotika. U oslabených jedinců, malých dětí a seniorů, nebo v případě většího množství krve ve stolici jsou antibiotika nutná. Pro obnovení střevní mikroflóry se podávají probiotika. V nejtěžších případech dehydratace je nutná hospitalizace v nemocnici. Nutné je striktní dodržování hygieny.

Komplikace nemoci

V krajních případech může kampylobakterióza vést až ke vzniku Guillain-Barré syndromu, který způsobuje svalovou obrnu různého rozsahu, nebo k rozvoji reaktivní artritidy. Přicházejí i jako postinfekční komplikace po odeznění průjmu po delší době. Při bolestech dolních končetin, nebo ochrnutí některého z hlavových nervů proto vždy raději vyhledejte lékaře.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments