Co udělá marihuana s mozkem a psychikou? Následky kouření po letech

Marihuana je podle některých lidí nebezpečná droga, u jiných neškodný prostředek k dosažení dobré nálady a současně i lék na některé neduhy. Používá se na úlevu od příznaků u AIDS, rakoviny, artritidy, epilepsie i roztroušené sklerózy. Spor se vede dlouhá léta mezi jejími zastánci a odpůrci.

Poškození paměti

Pravidelní kuřáci marihuany trpí poruchami pozornosti, mají potíže s pamětí a s procesem myšlení. To je prokázáno mnoha studiemi. Jsou patrné i negativní změny na EKG. Po vysazení drogy se stav může vrátit do normálu. Člověk závislý na marihuaně je přesvědčen o hlubším vhledu do podstaty světa. Má sklony k nesmyslným myšlenkovým pochodům, agresivitě, paranoie a schizofrenii. Často trpí halucinacemi.

Nebezpečí infarktu

Vykouření jednoho „jointa“ 4x zvyšuje riziko infarktu. Konzumace marihuany zvyšuje hladinu apolipoproteinu C-III v krvi. Ten v lidském organismu zabraňuje rozkládat v krvi tuk pomocí enzymů. To vede k ucpání cév.

Hormonální nerovnováha

Opakovaná vyšetření konsumentů marihuany dokládají snížení imunity a zvýšené riziko onemocnění rakovinou. Muži mají sníženou produkci i koncentraci mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi. Ženy mají naopak jeho koncentraci zvýšenou. U obou pohlaví se snižuje chuť na sex.

Poškození plic

Kouření marihuany vede k závažným plicním onemocněním, jako rakovina plic. Kouř z konopí totiž obsahuje mnohem vyšší koncentrace rakovinotvorných benzantracenů a benzpyrenů než cigarety. Dostanete do plic 3x více dehtu.

Cigarety versus marihuana

Při výzkumu 339 dobrovolníků byly vytvořeny 4 skupiny. Kuřáci cigaret, kuřáci marihuany, kuřáci obojího a nekuřáci. Kuřáci marihuany při testech trpěli dušností, kašlem, bolestí na prsou a zvýšenou produkci hlenu. Marihuana redukovala množství plicních sklípků odpovídajících za výměnu plynů v plicích. Jeden joint se při poškození dýchacích cest vyrovná 3. až 5. cigaretám. Jointy obvykle nemají filtry a dosahují mnohem vyšší teploty. Inhalují se déle a kouř jde hlouběji než tabákový.

Kombinace cigaret a marihuany

Cigarety konzumenti obvykle kouří v mnohem vyšším počtu než jointy. Nejhorší je kombinace cigaret i konopí. Kanadský výzkum prokázal, že jsou pak plíce náchylnější k rakovině dokonce 18x více než u nekuřáků. U klasických kuřáků je riziko jen 2,5 x vyšší. Řadíme sem vznik rakoviny hltanu nebo jícnu.

Nebezpečné procento THC

Ve vyšlechtěných druzích marihuany je až 30 % THC. V divokém konopí je zpravidla jen 1 %. Rostoucí účinnost marihuany je znepokojující, protože zvyšuje riziko spouštění změn v mozku, včetně jeho psychického poškození, které může být při takových dávkách nevratné.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
192 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments