Udělejte s lednicí jednu věc a zajistíte, že bude spotřebovávat úplně nejméně elektřiny. Dají se tak ušetřit tisíce korun

Stará lednice může být největším energetickým výdajem, protože pracuje bez přestávky po celý rok a není možné ušetřit na jejím provozu tak jako u jiných spotřebičů. Pokud ale chcete výdaje na její provoz omezit, můžete zkontrolovat její energetickou efektivitu.

Novější modely lednic jsou označeny štítkem s energetickými třídami vytvořenými Evropskou unií na základě jejich spotřeby a velikosti. Možná přišel čas na její výměnu. Pokud ji měnit nechcete, vyzkoušejte následující tipy.

Nastavte správnou teplotu

Optimální teplota ve vaší lednici by se měla pohybovat okolo 5 stupňů Celsia. Je důležité, aby nikdy nepřekročila hranici 8 stupňů, jelikož by to mohlo vést k rychlému množení bakterií. Stejně tak by teplota nikdy neměla klesnout pod 4 stupně, což by mohlo vést k namrznutí potravin, častějšímu spínání kompresoru a vyšší spotřebě energie.

Neotevírejte ji zbytečně

Teplota v lednici není záležitostí jednoho jednoduchého faktoru. Otevírání a dlouhé větrání lednice, ukládání teplých potravin a umístění poblíž zdi, topení nebo okna, kde na ně slunce svítí, ji neprospívají. Časté výkyvy teploty mohou způsobit, že potraviny rychleji ztrácejí svou čerstvost.

Foto: Shutterstock

Správné uskladnění potravin

Chladnička má své teplotní zóny, které ovlivňují, jak a kde by se měly skladovat jednotlivé druhy potravin. V horní části lednice by měly být uskladněny potraviny, které je nutné co nejdříve spotřebovat, jako jsou dorty, chlebíčky, omáčky a polévky. Pro mléčné a mastné výrobky je vhodnější polička o něco níže. Pro syrové maso a ryby je nejlepší volbou nižší police.

Zásuvky ve spodní části chladničky jsou určeny pro ovoce a zeleninu, jako jsou lesní plody, třešně, listová zelenina a pórek. Některé druhy ovoce a zeleniny se však do lednice nehodí a je lepší je skladovat jinde. Častou chybou je skladovat v ní citrusy, banány nebo ananas.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments