Pánve mi teď vydrží o 5 let déle. Dvě levné suroviny šetrně vyčistí jakoukoliv nečistotu, a to okamžitě

Koupili jste si novou drahou pánev a pak na ní omylem něco připálili tak, že se spálenina připekla k povrchu a nejde umýt. Co dělat, abyste novou nebo oblíbenou pánev nemuseli vyhazovat a zbytečně kupovat novou?

Investice do pánve se vyplatí

Každá kuchařka i každý kuchař ví, že investice do opravdu kvalitní pánve se vyplatí. Lepší kousky totiž déle vydrží a také se na nich dají připravit kvalitnější pokrmy. Kvalitní pánev vám pravděpodobně nepopraská a pokud bude mít nepřilnavý povrch, málokdy se vám stane, že by se pánev připálila.

Když už drahou pánev máte, také o ni pečlivě pečujte – dávejte pozor, ať ji nepoškrábete kovovými vidličkami nebo nožem, nedrhněte ji hrubými houbičkami a podobně.

Jednejte hned!

Jestliže se vám stane, že se vám pánev připálí, rozhodně na nic nečekejte. Dejte ji pod horkou vodu, přidejte saponát a pokuste se spáleninu odstranit dříve než úplně vychladne a zatuhne, pak už totiž čištění půjde mnohem hůř.

Foto: Shutterstock

Kyselina citronová

Pánev je připálená a nejde umýt. Co s tím? Vyzkoušejte sílu kyseliny citronové. Rozmíchejte lžíci kyseliny citronové v pěti litrech horké vody a pánev do roztoku ponořte. Nechte všechno několik desítek minut pracovat, poté pánev vyjměte, omyjte a s pomocí měkké houbičky či hadříku zkuste znovu spáleninu odstranit.

Můžete také vyzkoušet položit pánev na sporák, nalít do ní vodu a v ní rozpustit kyselinu citronovou a pomalu zahřívat.

Sůl?

Na spáleniny a jiné nečistoty se občas doporučuje používat kuchyňskou sůl. Dávejte si však pozor, ať s jejími krystalky pánev nepoškrábete a ještě víc neponičíte. Chcete-li ji vyzkoušet, nasypte ji na pánev, zalijte horkou vodou a nechte důkladně rozpustit. Solný roztok můžete v pánvi klidně nechat přes noc. A ráno se pokusit pánev znovu vyčistit. Opět nezapomeňte otočit houbičku a čistit citlivý povrch pánve měkkou stranou.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments