Udělejte si domácí prostředek na čištění koberců, suroviny na něj má doma každý. Budou jako nové z obchodu

I když koberce pomalu a jistě mizí z českých domácností, někteří z nás na ně stále nenechají dopustit, protože tvoří útulný domov. Dotyk nohou je příjemný na tkanině příjemný. Koberec také udržuje v době či bytě teplotu. Problém ale může nastat, když se koberec zašpiní. Pokud nemáte pratelnou variantu, musíte řešit, jak ho pravidelně čistit. Použijte na to domácí čističe, budete překvapeni, jak bude tato podlahová krytina zářit.

Malé skvrny

Řešíte-li malé skvrnky, jejich odstranění nemusí být složité a nepotřebujete čistit celý koberec. K vyčistění bude stačit dostatečně namočená houba s několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Před čistěním koberec pečlivě vyluxujte, vyhnete se tím většímu zašpinění.

Pravidelná údržba

Pro dokonale čistý koberec je důležitá pravidelná údržba. Nepodceňujte ji zejména ve chvíli, kdy máte doma domácího mazlíčka nebo dítě. I přes veškerou snahu totiž na koberci vznikají skvrny a usazuje se v něm drobný prach, písek a srst. Před vlhkým čistěním koberec vždy vyčistěte suchou metodou.

Rozjasněte barvy

Nejuniverzálnější prostředek na čištění koberce se skrývá pod názvem jedlá soda. Zkombinujete-li jí s perlivou vodou, získá váš koberec své staré barvy. Bude doslova zářit. Snažte se koberec příliš netřít, mohli byste tím poškodit jeho vlákno. Nerovnoměrné čištění by na koberci způsobilo skvrny odlišné barvy.

Foto: Shutterstock

Koberce s jemnou tkaninou

Chcete-li svému koberci dopřát to nejlepší, vyzkoušejte recept našich babiček. čtyři polévkové lžíce mýdlových vloček smíchejte se dvěma sklenicemi bramborového škrobu. Směs jemně vetřete do koberce a nechte působit alespoň dvě hodiny. Následně vysajte. Bramborový škrob je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit i mastných skvrn.

Koberce s nízkým chlupem

Nízký chlup snadno vyčistíte kombinací tří surovin. Připravte si směs z jedné sklenice octa, sody a vody, tu rovnoměrně vetřete do koberce a nechte působit. Následně počkejte, až koberec vyschne a pečlivě ho vyluxujte.

Provoňte si koberec i domácnost

V případě, že máte domácího mazlíčka, řešíte někdy problém, jak se zbavit zapáchajícího koberce. Na odstranění pachů se skvěle hodí směs esenciálního oleje z citrusů a několika kapek citronové šťávy. Tekutinu nalijte do lahvičky s rozprašovačem, doplňte vodou a koberec jím postříkejte.

Maison-Traveaux

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments