Udělejte si pořádek v kuchyni. Jak správně skladovat nože, aby se netupily a nepoškodily

Kvalitní nože patří k základnímu vybavení každého kuchaře. Obvykle se nejedná o levnou záležitost, a proto chceme, aby se nám s nimi dobře pracovalo, aby byly pořádně ostré a hlavně nám dlouho vydržely. Životnost nožů můžete do jisté míry prodloužit jejich správným skladováním.

Takhle raději ne

Někteří lidé nůž po umytí a osušení prostě hodí do zásuvky k ostatním příborům. To opravdu není ten nejlepší nápad. Nárazy nože do ostatních kovových předmětů totiž způsobí jeho rychlejší ztupení a může dojít i k mechanickému poškození. Zároveň se vystavujete určitému riziku pořezání – pokud saháte po lžičce a místo toho nahmátnete čepel nože, neštěstí je na světě.

Jak tedy nože nejlépe skladovat?

Způsobů, jak nože skladovat správným způsobem je více – záleží na tom, kolik máte místa i financí, jestli dáváte přednost pouze praktičnosti nebo nedáte dopustit na moderní designové řešení. V menších kuchyních pravděpodobně uvítáte možnost magnetické lišty, v těch větších si můžete dovolit i samostatnou zásuvku uzpůsobenou pouze na toto náčiní.

V každém případě je potřeba dodržet základní pravidlo – ostří by se při skladování, ukládání ani vyjímání nemělo dotýkat úložného dílu.

Stojan na nože

Většina stojanů neboli bloků na nože je uzpůsobena tak, že se čepel nedotýká samotného stojanu. Přesto hrozí, že o něj zavadíte při vyndávání i ukládání nože. Volit můžete ale i stojany vyplněné plastovými vlákny, která ostří přirozeně chrání.

Výhodou stojanů je, že jsou k dispozici v mnoha velikostech i designech. Budou vám ale zabírat určité místo na kuchyňské lince.

Skladování nožů s ostatními příbory není ten nejlepší nápad. Nárazy nože do ostatních kovových předmětů způsobí jeho rychlejší ztupení. Řešením může být speciální organizér. / Foto: Shutterstock

Magnetická lišta

Tento magnetický držák na nože je velmi praktický, protože šetří místo. Lištu totiž jednoduše připevníte na stěnu. Uvnitř jsou magnety, díky nimž nože perfektně drží. Většina těchto držáků je navržena tak, aby se s nimi ostří nedostalo do přímého kontaktu, takže nehrozí otupení.

Organizér do zásuvky

Pokud máte dostatek místa v zásuvce, můžete nože samozřejmě umístit i tam. Je však potřeba prostor vhodně rozčlenit, aby se vám nože neničily a nemíchaly s ostatními příbory. Existují speciální organizéry, které mají jednotlivé drážky – pro každý nůž jednu. Ty jsou ideálním řešením – nože nepřijdou k úhoně a vy se nemusíte bát nechtěného poranění.

V neposlední řadě je dobré připomenout, že nože nepatří do myčky nádobí. Umývejte je ručně a ihned osušte, protože delší kontakt s vodou jim nesvědčí. Kdybyste je nechali v odkapávači, hrozí navíc, že se poškodí kontaktem s ostatními příbory.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheKitchn

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
2 let

Malým, ale “zanedbatelným” nedostatkem magnetických lišt je fakt, že na nerez magnet nefunguje. Zabodne li se vám takový nůž třeba do nohy, je také dobře uložený, za předpokladu, že ho v té noze ponecháte.