Udělejte si výluh z čerstvých banánových slupek. Jeho účinky vás nadchnou

Banán je velmi zdravá potravina, která pomáhá udržovat naše tělo zdravé. Navíc můžeme využít i jeho slupku k přípravě hnojiva pro naše zahrádky, balkony a parapety. Nejen vnitřek, ale i obal banánu obsahuje mnoho cenných látek, díky němuž budou s láskou vypěstované květiny zářit štěstím.

Benefity výluhu z banánu

Banánová slupka dodává rostlinám nepostradatelné živiny a urychluje jejich revitalizaci. Zajišťuje jim hlavně dostatek hořčíku, který zamezí žloutnutí listů. Draslík posiluje rostlinné tkáně a fosfor podporuje růst a tvorbu květů.

Jak připravit banánový výluh  

Nejdřív je potřeba ze slupky odstranit všechny nečistoty, bakterie a pesticidy. Můžeme použít kartáček nebo houbičku a omyjeme jednu slupku, kterou následně nakrájíme na menší kousky a dáme spolu s 3 dcl převařené studené vody do uzavíratelné sklenice. Necháme macerovat v lednici po dobu 4 dní, a pokud uznáme za vhodné, můžeme ještě přecedit.

Výluhem zaléváme květiny nebo zeleninu 1x za 14 dní. Životodárný elixír tak dostaneme přímo ke kořenům. Dále tím můžeme exotické rostliny, jako je například orchidej, oprášit mlhou z rozprašovače.

Banánový výluh je také dobrým pomocníkem pro očištění rostlin od prachu a účinně odpuzuje mšice a další škůdce. Pomocí houbičky a výluhu zachráníme naši rostlinu od nepříznivých vlivů přírody či ovzduší. Používáme-li banánový macerát na rostliny také vnějšně, zároveň tím dodáváme listům živiny a lesk.

Foto: Shutterstock

Na které rostliny se hodí

Banánové hnojivo je univerzálním a výborným přírodním podpůrným prostředkem pro růst všech rostlin. Pomáhá oblíbeným květinám jako jsou muškáty, pivoňky, růže a petúnie. Kromě toho je výluh blahodárný zvláště pro orchideje, které jsou velmi náchylné na žloutnutí kořenů. Můžeme jím zalít i naši pěstovanou zeleninu, používá se hlavně na rajčata, okurky a papriky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Garden Myths

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments