Ukrajinky do Česka přinesly úplně nový způsob čištění žaluzií. Díky jedné věci je mají okamžitě čisté

Čištění žaluzií nepatří mezi oblíbené činnosti.  Také se na ně častěji zapomíná, stejně jako na vypínače nebo okenní parapety. Nejsou totiž tolik na očích. Přijde ale den, kdy si při jejich zavírání uvědomíte, že s těmi nánosy prachu je už opravdu potřeba něco udělat.

Prach na žaluziích bychom měli otírat alespoň 1x za 2 měsíce. Pokud ale máte domácí mazlíčky nebo žaluzie blízko sporáku, měli byste je čistit častěji. Poradíme vám, jak si tuto práci usnadnit.

Vezměte na ně kleště

Nejprve nastavte žaluzie do svislé polohy, aby směřovaly nejširší plochou k vám a vysajte je od prachu. Potom je navlhčete vodou s octem nebo postříkejte čisticím sprejem a překlopte do vodorovné polohy. Aby s vámi svíraly pravý úhel.

Budete potřebovat jedny kuchyňské kleště, ať už kovové, dřevěné nebo umělohmotné. Podobný nástroj, jako je ten, kterým obracíte maso na pánvi. Dále jednu utěrku z mikrovlákna a 4 gumičky.

Utěrku rozstřihněte na 2 poloviny a každou částí omotejte jedno „chapadlo“ kleští. Na jeho horní a spodní část ji upevněte pomocí gumiček. Ujistěte se, že šev je na boku nebo zadní části. Takto vyrobeným nástrojem potom uchopte každou jednotlivou žaluzii a pořádně ji, pomocí sevřených kleští, omyjte od všech nečistot. Jednoduše tak očistíte žaluzii z obou stran. 

Pokud je nechcete namáčet, můžete vynechat vysávání a zbavit je i prachu jen s pomocí kleští a mikrovlákna.

Foto: Shutterstock

Pomohou i houbičky na nádobí

Další možností je využít starého kartáče a houbiček na mytí nádobí. Máte-li plastový nebo dřevěný kartáč, nejlépe s rukojetí, zbavte ho štětin. Potom vezměte houbičky na nádobí a naskládejte je těsně vedle sebe tak, aby stály na své kratší straně. Takto srovnané je potom přilepte tavnou pistolí k rukojeti kartáče místo štětin. Počet houbiček přizpůsobte velikosti plochy. Následně už postupujte stejně, jako v předchozím návodu, jen postupně zasouvejte jednotlivé žaluzie do mezer mezi houbičkami.

Tipy na závěr

Nestříkejte v blízkosti žaluzií žádný osvěžovač vzduchu, lak na vlasy nebo jiný lepkavý sprej. Prach by se na nich držel mnohem úporněji.

Chystáte-li se čistit žaluzie, udělejte to ještě před vysáváním, zametáním nebo stíráním prachu. Jinak se vám nečistoty z nich usadí na čisté podlaze i nábytku.

Neodstraňujte prach vodou, raději ho nejprve vysajte nebo otřete hadříkem z mikrovlákna. Zbytečně byste si způsobili další nepořádek.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Berud
Berud
11 měsíců

Kde by se na Ukrajině vzaly žaluzie?

Martin Horáček
Martin Horáček
11 měsíců

Velký výskyt svrabu, tuberkulózy a černý kašel. To je výtvor Ukrajina. Tenhle článek to je novinářská největší špína.

Stanislava
Stanislava
11 měsíců

…proboha a proč to jako do Česka přinesly Ukrajinky, jakože naše ženy neumějí nebo si nedokáží poradit s úklidem??? Nemám nic proti Ukrajinkám, mám je za sousedky a obě jsou prima, ale jsou to normální ženské a netřeba neustále dělat z nich bohyně…

Jana Moťková
11 měsíců

Proč složitě vyrábět kleště na čištění žaluzií, když se dají koupit už hotové?