Ulevte popraskaným rtům. Některými postupy si jen uškodíte

Suché a popraskané rty jsou obtíží, která obzvlášť v zimním období potká snad každého. Vysušené rty mohou být citlivé a bolavé a znepříjemňovat nejen konzumaci jídla a pití. Navíc to nepůsobí hezky na pohled a představuje tak i estetický problém, kterému by se všichni rádi vyhnuli. Jak si poradit, když nám rty popraskají, a dá se tomu vůbec předcházet?

Balzámy na rty – záchrana, nebo zrada?

Jakmile člověk pocítí, že má suché rty, nebo mu dokonce začínají praskat, obvykle automaticky sáhne po nějakém balzámu na rty. V tom se však může skrývat háček. Celá řada balzámů totiž obsahuje látky, které jemné kůži na rtech spíš ubližují – na chvilku sice přinesou úlevu, ale potom rty znovu extrémně vysuší. Týká se to především různých parfémovaných, barevných nebo ochucených balzámů. Pozor bychom si taky měli dávat na balzámy, jež obsahují například kafr nebo kyselinu salicylovou. Pro někoho bude určitě překvapením, že pro rty jsou problematické i přípravky s přídavkem mentolu a eukalyptu.

Naopak rtům prospívají takové balzámy, které jsou vyráběny s lanolinem a petrolejem. Hodí se také balzámy ze včelích výrobků, ale k tomu se ještě dostaneme.

Důležité je rty zbytečně nepřemazávat. Příliš silná vrstva balzámu může pokožku dusit a zabraňovat jí v regeneraci. Proto je třeba nechat rtům čas, aby balzám absorbovaly a zbytečně nepřidávat další a další vrstvy.

Prevence

Obzvlášť v zimním období se nelze suchým rtům vyhnout zcela, ale přesto je můžeme zkusit preventivně chránit. Ženy, které tímto problémem trpí často, by se měly vyhýbat rtěnkám a nekvalitním leskům na rty, které potíže jenom zhoršují.

Z pozitivních věcí, které pro sebe můžeme udělat, jmenujme pravidelný peeling rtů, který je zbaví odumřelých částeček kůže, prokrví je, zvláční a dodá jim výživu. Peelingy na rty se dají koupit v lékárnách či drogeriích, ale bez problému si zvládneme udělat i vlastní domácí z běžných surovin: třeba z hnědého cukru a medu.

V létě je potom třeba myslet na ochranu rtů před slunečními paprsky.

Foto: Freepik

Pomoc přímo z přírody

Popraskané rty nejsou zas tak závažným zdravotním problémem, aby je člověk musel řešit léky nebo chemií. Obvykle stačí sáhnout po nějakém přírodním léčivu, jež rtům pomůže s hydratací a vyživí je.

Nejlepší jsou v tomto směru zřejmě výrobky z medu, mateří kašičky a vosku. Kromě toho, že působí pro rty jako výživa a obsahují antioxidanty, mají i antibakteriální účinky, čímž urychlují hojení prasklin a bojují proti zánětům, které se často usazují především v koutcích.

Léčivé účinky pro rty má také aloe vera a měsíček lékařský. Vhodný je kokosový nebo jojobový olej. V případě, že rty nejsou příliš rozbité, ale potřebují jen zvláčnit, nikdy neuškodí přiložit plátek okurky, která jim dodá dostatek vitamínů.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments