Jste unavení, tloustnete a zhoršuje se vám paměť? Na vině může být štítná žláza

Štítná žláza je v našem těle nepostradatelná. Produkuje tři hormony, které mají dopad na správné fungování lidského organismu. Pokud je se štítnou žlázou něco v nepořádku, dochází ke snížení tvorby hormonů a následuje výrazné zpomalení a unavení organismu. Právě únava je nejčastějším symptomem, který poukazuje na to, že je štítná žláza nemocná. To však není ani zdaleka jediný symptom, který bychom neměli podceňovat.

Poruch štítné žlázy je mnoho. Nejčastěji se setkáváme s takzvanou hypotyreózou, což je jinými slovy snížení funkce štítné žlázy. Na druhou stranu se setkáváme i se zvýšením funkce žlázy, což se odborně nazývá hypertyreóza. A samozřejmě i štítná žláza může být napadena nádorovým onemocněním.

Jelikož dlouhodobě neléčená štítná žláza může způsobit až takzvané myxedémové kóma (člověku se sníží tělesná teplota, zpomalí se mu dýchání i tlukot srdce, dostaví se extrémní únava), není dobré příznaky upozorňující na poruchy štítné žlázy podceňovat. Ovšem jaké příznaky poukazují na to, že je se štítnou žlázou něco v nepořádku?

Únava

Jak již bylo zmíněno, nejčastějším symptomem je únava. Nad tou většinou mávneme rukou, ovšem to je chyba. Společně s únavou se dostavuje i slabost a bolavé klouby. Za tyto problémy nejčastěji může snížená funkce štítné žlázy, tedy takzvaná hypotyreóza.

Tloustnutí

Pozorujete na sobě, že jste výrazně ztloustli? To nemusí být důvod nesprávného stravování, ale možná za to může porucha štítné žlázy, která má zároveň na svědomí i zácpu či případně zadržování vody v těle. Ruku v ruce s tloustnutím jde také zvýšení hladiny špatného cholesterolu.

Zhoršení paměti

Je vědecky dokázáno, že lidé trápící se poruchou štítné žlázy mají horší paměť. Dělá jim problém se soustředit, problematické je pro ně i učení.

Lámavé nehty, vlasy

Pokud zjistíte, že se vám lámou vlasy nebo nehty, i tento problém může být nenápadným příznakem onemocnění štítné žlázy.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments