Monitory produkují modré světlo. Podle vědců je pro oči jedovaté, varují před poškozením zraku

Modré světlo neděsí pouze zločince, ale škodí také očím. V tomto případě ale nejde o policejní sirény, nýbrž počítačové monitory, které produkují takzvané modré světlo (blue light). To, že toto světlo lidským očím zrovna neprospívá, už je poměrně podrobně doloženo. Proto také řada monitorů používá šetrné programy, které modré světlo tlumí. Vědecká práce každopádně pokračuje s cílem zjistit, proč vlastně modré světlo očím škodí. První výsledky už se dostavily.

Na svědomí je mají biochemici z univerzity ve španělském Toledu. Pokusíme se jejich zjištění interpretovat co možná nejpochopitelnějším způsobem. Celá problematika je pochopitelně ale ještě složitější.

Modré světlo produkuje i sluneční záření

Aby člověk mohl vidět, nepotřebuje pouze fotoreceptory v očích, ale také konstantní přítok sítnicových molekul. Oko si jejich produkci reguluje samo. Ovšem modré světlo vyvolává ve fotorecepčních buňkách nepříznivou reakci, která vede k produkci jedovatých molekul. A ty zabíjejí fotoreceptory. “Je to jedovaté. Když vrhnete modré světlo na sítnici, zabije sítnice fotorecepční buňky v oku, protože signální molekula na buněčné membráně zmizí. Tyto recepční buňky se nedokáží regenerovat. Jakmile jednou zemřou, zůstávají mrtvé,” vysvětluje výzkumník Kasun Ratnayake, PhD z univerzity v Toledu.

Bohužel modrému světlu je extrémně složité se vyvarovat. Ba dokonce prakticky nemožné. Jeho záření produkují monitory, displeje chytrých telefonů, ale také samotné slunce. Odumírání fotorecepčních buněk popisujeme jako degenerativní zhoršování zraku. Jedinou útěchou nám v tomto ohledu zatím může být, že jde o záležitost, která se těší značné pozornosti vědeckých komunit, které zkoumají jednak to, jak maximálně omezit umělé modré světlo, tak to, jaká terapie by pro tímto způsobem poškozený zrak byla nejvhodnější.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.