Unikl plán, na kolik stupňů se v Česku bude topit v zimě. Je to síla, méně než se čekalo

Už před několika týdny se začalo nahlas mluvit o tom, že letošní topná sezóna nebude pouze o horentních cenách plynu a elektřiny. To už je nezpochybnitelná jistota. Avšak zřejmě se k tomu přidá nový “zážitek” v podobě toho, že zejména plynu nebude dostatek a bude nutné jím šetřit.

Úspory jsou třeba

Evropská unie proto již členským státům navrhla, aby se na tento moment připravily. Česká republika není výjimkou a právě teď zde horečně vzniká vyhláška, jež by měla podmínky pro danou situaci upravovat. Na detaily přitom upozornily Hospodářské noviny.

Cílem této vyhlášky je omezené zemního plynu a dalších paliv v budovách. Nebude se to týkat pouze veřejných a komerčních budov, jak se předpokládalo, ale také těch obytných.

Foto: Shutterstock

Teplo v domácnosti nebude

Velmi jednoduše bude možné regulovat teplotu zejména v dálkově vytápěných domech na sídlištích. Vyhláška přitom počítá s poměrně nízkou teplotou. Například obývací pokoj by se měl vytápět na 18 stupňů, chodba na 15 stupňů a schody na 10. Pouze v koupelně bude možné topit na 19 stupňů.

Situace se zjevně zhoršuje, protože ještě před časem se mělo za to, že se domy budou vytápět na 19 stupňů. Teď už by to tedy mělo být méně.

Týká se to také dalších budov, kde lidé tráví velkou část svého času. Například kanceláře by se měly vytápět na 18 stupňů, přičemž na chodbách bude jen 15 stupňů. Pokud jde o školy, tam se má v učebnách nebo jídelně topit na 19 stupňů, v tělocvičnách ale jen na 17.

Není zcela jisté, zda tento plán bude nutné aplikovat. Bohužel ale zatím vše nasvědčuje tomu, že plynu skutečně nebude dost, ať už proto, že k nám přestane téct, nebo se od něj Evropa sama odpojí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Black
Black
1 rok

A splachovat se může na záchodě?

Jarda
Jarda
1 rok

A co Amerika-bude svítit a teplo doma 15stupnu?

Michal
Michal
1 rok

To by mě zajímalo jak to chtějí udělat … Jakože najednou ve všech domácnostech vymění regulátory a budou je řídit vzdáleně? 😀 …

Monika
Monika
1 rok

A v kolik stupňů budou mít v senátu?!

Svoboda
Svoboda
1 rok
Reply to  Monika

25

Tomáš
Tomáš
1 rok

Už se těším jak lidé budou mít doma plíseň, to budou koukat, ne každý má domov 100 zateplený, návrat do první republiky, kvůli neschopnosti Evropy budou lidé nemocný z vlchka, bože kam to spěje, ale ti co to chtějí aplikovat budou mít doma teplo, tak tady nebuďte jako ovce

Simča S.
Simča S.
1 rok

Naprosto dostačující, stejně ani na víc doma netopíme, ani v práci víc nemáme. Spíš méně…

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Simča S.

Zhrejme nemáte malé děti!

Murděj Ukrutný
Murděj Ukrutný
1 rok
Reply to  Monika

Děti mají často lepší výdrž než dospělí. Akorát je potřeba pohlídat oblečení.

Morphea
Morphea
1 rok

No a nejvíce kojencům a i důchodci, kterým už regulace tělesné teploty nečiní žádný problém…
Když se mi narodila dcera, bydleli jsme v domě, který šel vytopit jen na 17, byl to opravdu masakr… Něco jiného je když se tam třeba jen přijdete vyspat, ale když tam jste třičtvrtě dne…

Vlapu
Vlapu
1 rok

Ještě že píchám s pekari.Budu v teple.