Jeden z největších dodavatelů masivně zvedl cenu elektřiny. Tak to už je síla, jak to máme platit?

Zatímco čísla červencové inflace přinesla alespoň částečné uklidnění v tom, že by zdražování snad už mohlo kulminovat a postupně polevovat, ovšem pohled do reálné ekonomiky dává tušit přeci jen něco jiného.

Opravdu pořádný skok

Největší zátěží pro domácnosti jsou aktuálně horentně vysoké ceny elektřiny a plynu. Už teď mají mnozí problém je platit. Podle všeho však stále nejsme na vrcholu. A podle nejnovějších ceníků ani zdaleka.

Pokud by se totiž situace uklidňovala, jen těžko by mohl jeden z největších dodavatelů elektřiny, společnost PRE, zvednout už tak vysoké ceny své klíčové komodity o 63 %.

Firma si je zjevně vědoma toho, jak dramaticky cenu zvyšuje, a tak raději rovnou zrušila původní produkt s nefixovanou cenou a nahradila ho jiným. Zatímco dosud klienti platili 4174 korun za megawatthodinu, nově už to bude rovnou 6800 korun.

Foto: Shutterstock

Měl by přijít zásah

Společnost PRE připustila, že musela rychle zareagovat na opět rostoucí ceny elektřiny na světových trzích. Ta v minulém týdnu překročila 400 eur za megawatthodinu. Firma tak stále prodává proud v podstatě pod cenou, což je těžko udržitelné, a pokud ceny na burze neklesnou, bude muset přijít i další reakce, která se dotkne českých domácností.

Nejde totiž pouze o PRE. Ta je v pozici velkého dodavatele jen velmi viditelná. Zdražují i všichni ostatní. Například dominantní ČEZ mění ceníky už takřka každý měsíc.

Stále hlasitěji přitom zaznívají hlasy, které se ptají, jak je možné, že stát dovolí prodávat takto drahé komodity svým občanům. Proč nějakým způsobem nezasáhne, když drží majoritní podíl ve společnosti ČEZ, jež produkuje dostatek elektřiny i pro vývoz do okolních zemí. Srozumitelnou odpověď však lidé stále nedostávají.

Naopak, zdá se, že oproti původním plánům stát domácnostem pomůže méně. Z očekávaných 16 tisíc v rámci úsporného tarifu se pomalu staly nižší tisíce korun, kterými by letos měly být české domácnosti podpořeny. “To nám určitě stačit nebude. Po takovém zvýšení cen už zřejmě nebudeme mít na zaplacení faktur,” říká pro AAzdravi.cz pan Marek z jihočeského Tábora.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
3 měsíců

Už by měl někdo s rozumem zasáhnout, jinak budem státem dluzníků. Uvidíme v září, kolik nespokojených občanů konečně zvedne své zadečky a půjde k volbám. Mám rada svou zem, ale premýšlím o odcestování do jiné země na stálo, kde vládne ještě rozum a občané jsou ještě prioritou.

Pavel
Pavel
3 měsíců

Chamtivost dodavatelů elektřiny graduje a je nabíledni reálný předpoklad, že prodejci elektřiny dál budou bezohledně konat vše pro to, aby maximalizovali své zisky. Stát by měl zajistit, aby základní potraviny a energie byly co nejlacinější, tedy přístupné co nejširšímu spektru obyvatel země. Ve skutečnosti vláda Fialy koná tak, aby zvlčilí překupníci elektřiny ještě víc zdražovali.

Miroslav Maděra
Miroslav Maděra
3 měsíců

Lidi, budíček!!!😡

Valiboss
Valiboss
3 měsíců

Myslíte že ČEZ je levnější? Naopak s tarifem d25d je cena za El. 7198kc s DPH + doprava . A je jedno jestli vt nebo NT,obojí je stejné cenou

Jeliman62
Jeliman62
3 měsíců

Ono to tak horký nebude, průměrná mzda roste k 50-ti tisícům a my na baráku máme spotřebu včetně ohřevu TUV a topení cca 7MWh/rok. Tzn. i kdyby stála 1KWh 10kč, tak stačí ročně 1,5 násobek průměrné mzdy. Dokonce i ten důchodce co má 20tis./měsíc a má mnohem menší náklady, tak asi nebude mít problém. Si už zvykněte, že cena energií se vrací na reálnou hodnotu. Po tomto zdražení si pořád můžete koupit z průměrné výplaty stejné množství elektřiny jak před dvaceti lety! Tak kde je problém? Výrobci elektřiny nemůžou věčně dodávat za výrobní náklady, elektrárny dosluhují a spotřeba se zvyšuje!… Číst vice »

Pavel
Pavel
3 měsíců
Reply to  Jeliman62

A co mají dělat statisíce důchodců, kteří mají důchod nižší než deset tisíc korun ? A navíc si ze zdravotních důvodů nemohou jakkoliv přivydělat ? Sociální dávky jsou pro tyto důchodce nedosažitelné, protože jsou “ochráněny” nezdolatelnou byrokratickou hradbou. Vyřídit si jednorázovou sociální dávku v podobě příspěvku na bydlení je problematičtější než vyřízení stavebního povolení.

Karel
Karel
3 měsíců
Reply to  Jeliman62

Výrobní náklady na elektřinu jsou u nás násobně nižší než je prodejní cena. Takže jak na obnovu elektráren i rozvodné sítě jsou bohatě pokryté.

Pavel
Pavel
3 měsíců

Proč lidi nejdou do ulic? Odpověď je prostá: na to jednoduše nejsme semknutý národ. Mimochodem MND šlo taky nahoru. Nejdřív ze 4000,- na 4800,-, teď už to je 6299,-/MWh

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Pavel

Protože většina lidí má slušnou práci a při troše skromnosti, nebo s dobrými investicemi to UTÁHNOU LEVOU ZADNÍ.

Chronických neschopných stěžovatelů je pár set tisíc.

Pavel
Pavel
3 měsíců
Reply to  Jan

Spíš si myslím že mluvíte s ruským trolem co vam chce nasadit do hlavy to co se mu hodí.

Ivan
Ivan
3 měsíců

Nějak mi tu chybí jméno Kovanda. V podobných článcích vždy nacházíme jeho komentář a předpovědi. Tady nic, to je divné. Asi s ním tento server nespolupracuje.

Pepa
Pepa
3 měsíců

Jsem rád za dům vytápěný krbem. Opravdu lituji lidi v bytech. Dlouhodobě 18 stupňů je mazec.

Ilija Němec
Ilija Němec
3 měsíců

My už teď dáváme celou výplatu za plyn stočné a elektřinu. V létě jíme co dá zahrada. Bojíme se zimy. Už si hledám třetí práci. Teď mám dvě a pracuji 14 hodin denně.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Ilija Němec

Pro koho pracujete, pro nějakou Paroubkovu nebo Babišovu montovnu? Pak nezbývá než si je opět zvolit a bude líp. Vlastně ještě zbývá Tomio, ale ten práci nedává, ten jen podniká v politice.

Celé to vypadá tak, že největší problémy mají lidé jen v některých lokalitách, tam kde si všichni vzájemně vytváří ze života peklo.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  Jan

Pomatenče! 🤦‍♂️

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jiří

Vy jste pomatený. Není normální, aby člověk pracoval zadarmo, nebo někomu dělal charitu a přitom neměl co do huby! A přesně tohle provozuje Babiš ve vodňanským kuřeti a Paroubek v montovnach které sem natahal.

Mzda má pokrýt životní náklady, pokud tomu tak není, je potřeba najít si jinou práci. Máme vysokou zaměstnanost a spoustu volných míst. Stačí něco umět a nebýt líný.

Kamil
Kamil
3 měsíců
Reply to  Jan

Zřejmě ste na pozici SYN,

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Kamil

Naučte se pravopis.

Člověk který se umí postarat sám o sebe a svou rodinu, je na pozici syn? Jste na drogách?

Monika
Monika
3 měsíců
Reply to  Jan

Akorát že se raději zaměstnávají Ukrajinci,jsou snad úplně všude!A proč ne když je stát vesele dotuje! Tak jim jeden plat stačí!

Pavel
Pavel
3 měsíců
Reply to  Monika

Na tom něco bude, u nás ve Fehreru dycinky platilo berem jenom čechy. A teď? Je tam pomalu 50% úkáček. Katastrofa! Jó voni kdyby trochu přitlačili na základ, přidali nám (od vál. krize a covidu) jenom 5,-/h

Valiboss
Valiboss
3 měsíců
Reply to  Pavel

Cizí zaměstnavatel tu není od toho aby zvyšoval životní úroveň zaměstnanců.budte rádi za 5kc mě přidali jen 2kc a ještě si bijí do prsou jak mě přeplatily.co chcete po majiteli z USA.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Monika

Doprdele to fakt neumíte nic víc než uklízet hajzly a házet lopatou, když vám ukrajinec bere práci?

Plat máte jako státní zaměstnanec, pak je jasnější, proč máte problém.