Uniklo, kolik budou lidi v bytě platit za elektřinu a teplo. Neuvěřitelná částka, to nedáme

Energetická krize se neutlumila, jak se očekávalo, ale naopak se rozjela do zcela nových, dosud netušených otáček. Zatímco ještě před pár měsíci jsme se mohli utěšovat tím, že se to celé nějak zvládne a většina domácností tyto turbulence díky zafixovaným cenám elektřiny a plynu nějak zvládne, teď už je v podstatě jasné, že problém dopadne plnou tíhou na všechny.

Tolik se nečekalo

Fixace za příznivé ceny totiž postupně končí, a to nejen domácnostem, ale i firmám, které potom budou muset navyšovat ceny svých výrobků a znovu tak zatlačí na strunu zdražování. Jak to tak ale vypadá, lidé stejně nebudou mít moc na utrácení, protože většinu svých příjmů budou muset dát za to, aby mohli vůbec svítit a topit.

Ceny elektřiny a plynu v posledních dnech doslova vystřelily vzhůru. Za týden se v podstatě zdvojnásobily. Je přitom třeba říct, že tento nárůst ještě není vůbec zakalkulován v cenách pro koncové spotřebitele. Příslušné ceníky se teprve připravují a budou skutečně výživné.

Podle poměrně střízlivých propočtů by průměrná domácnost žijící v třípokojovém bytě mohla za elektřinu a teplo již brzy platit 170 tisíc ročně. To znamená přibližně 14 tisíc korun měsíčně. A to se ještě vychází z toho, že to se spotřebou nebudou nijak zvlášť přehánět.

Foto: Shutterstock

Jsou i horší případy

Řada domácností ale bude platit ještě mnohem více. Hlavně lidé žijící v rodinných domcích s plynovým kotlem se mohou těšit na obzvlášť vypečená vyúčtování a rozpisy nových záloh. Jejich roční platby mohou hravě přesáhnout 200 tisíc korun.

Vlasy na hlavě si pak mohou trhat ti, kdo před lety naskočily na vlnu elektrických přímotopů s tím, že jde o čistou energii. Topení elektřinou se však dnes stává neúnosným především z cenových důvodů. Je to přitom docela zvláštní, když Česká republika produkuje tolik elektřiny, že ji může ještě vyvážet.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Ovšem Fiala a spol. nestáhne naši elektřinu z lipské burzy, odkud ji nakupujeme padesátkrát předraženou, a to jenom proto, aby se menšinoví akcionáři mohli co nejvíc napakovat. Vládní demagogové tvrdí, že prý nelze ohrozit nemravné zisky mamonu propadlých akcionářů, takže pro ziskuchtivost skupinky akcionářů se má obětovat naše ekonomika a milióny občanů.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Elektřina stojí zhruba 6kc, opravdu je její reálná cena 12 haléřů?

Vy nemáte akcie z jakého důvodu? Nejste vlastenec? Nechtěl jste udržet ČEZ v českých rukou, nebo pivíčko a hospůdka měli přednost?

Olga
Olga
1 rok

Včera na čt 24 napsali,že velkoobchodní cena elektřiny šla na poloviční hodnotu…pořád říkám že to chce klacky do ruky a třetí defenestraci a bude od té nenažrané verbeže pokoj, zdravím.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Toto není vláda ale zločinci. Okamžitě pryč z té burzy, protože pokud to neudělají, tak je lidé vyženou nebo vyhodí z oken.

Xavier
Xavier
1 rok

Vy jste vinen vlastní leností a lhostejností. Stačilo si odpustit pár piv týdně a měl byste akcií ČEZu a těch dividend… Jako vlastenec byste je měl mít, protože jen tak udržíme kapitál v Česku. Že vy nemáte ani jednu?

Zvoník
Zvoník
1 rok

Správně! Lidi si zasloužej výsledky této politiky, kterou si odcinkali v roce 1989. Dobře jim tak, nebo spíš nám tak, že se to dovolilo. Nic jiného si nezasloužíme, než vzít úplně u huby a pak válku jako řemen.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

Jste nemocný? Místo hledání lepší práce, chcete jako řešení válku?

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok
Reply to  Zvoník

Proč hned válku. Stačí naší levnou elektřinu neposílat na burzu a je to. Co nám je po nějaké EU, když na lidi kašle.

Black
Black
1 rok

A napadlo někoho, že pokud by to bylo jak se tady píše, tak celý systém zkolabuje? Prostě se vracíme do jeskyně. A jak se říká “za vším hledej prachy”. Myslíte si, že někdo stovky milionů lidí nechá kleknout? Komu by asi příští roky např. těžební společnosti prodávaly plyn a ropu? To nejsou idioti, nepodříznou si pod sebou větev, tak se uklidněte. Trošku si ve finále připlatíme, ale to je vše.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Black

Celé je to tady samý blud a dezinformace a voliči několika stran tohle nepochopí.

Nechápu jak si sem někdo může chodit pro informace kterými se pak řídí.

Například chudáci lidé, kteří údajně v bytě platí za elektřinu víc než 2 rodiny v nezatepleném RD s elektrokotlem. Možná mají doma pěstírny konopí, malá datová centra, manufaktury, těží kryptoměny… 🙂

Nebo rodina, která má údajně platit 200tis. měsíčně za elektřinu 🙂