Úplně špinavý koberec bude zase jako nový. Jednou přetřete a zmizí skvrny i zápach

Na domácí čištění koberců se musí opatrně, abychom si ho zbytečně nezničili. O každý typ koberce, syntetické nebo z přírodních vláken, s dlouhým vlasem nebo krátce střiženým, se musíme starat jinak. V tomto článku se dozvíte několik univerzálních způsobů, jak koberec šetrně vyčistit. Pokud by vámi vybraný způsob nefungoval, je dobré zvážit chemické čištění.

Jedlá soda

Jedlá soda se na koberce používá pro svoje bělící účinky. Zasypte celou skvrnu jedlou sodou a jemně ji pokapejte octem na zvýšení účinnosti. Poté koberec jemně vydrbejte kartáčkem, nebo hadrem z mikrovláken. Nechte působit několik hodin, a odstraňte sodu jemným hadříkem nebo vysavačem.

Jedlá soda s mýdlem

Existují levná a účinná řešení, jako je smíchání jednoho dílu jedlé sody a jednoho dílu mýdla na ruční praní (ne žlučového, ten by zničil strukturu koberce), s pár kapkami citronu. Všechny tři ingredience smíchejte dohromady, navlhčete koberec vlažnou vodou a snažte se skvrnu vyčistit jemným kartáčkem nebo hadrem.

Můžeme nechat chvíli působit, ale pokud se nám už místo podařilo vyčistit, rovnou smyjeme pěnu. Na koberce s dlouhým vlasem se doporučuje použít spíše méně koncentrovanou mýdlovou vodu, aby vlákno neztvrdlo.

Foto: Shutterstock

Parní čištění koberců

Parní čištění vám koberec vydesinfikuje, odstraní alergeny, ovoní ho a dodá mu čistý vzhled, oživí barvy. Koberec bude pouze vlhký, doba schnutí se tedy zkracuje max. na 2 hodiny.  Ocení ho i majitelé domácích mazlíčků, kteří mají problémy s línáním svých čtyřnohých přátel. Přístroj se naplní vodou a k tomu určeným přípravkem, a poté tím koberec snadno vyluxujete.

Jak často se má koberec čistit

Koberec v průběhu roku stačí pouze vysávat nebo případně umývat špinavá místa. Na koberce s dlouhým vlasem se pro lokální čištění hodí jemný rýžový kartáč, ze kterého nečistoty snadno vyčešete. Jednou za rok nebo rok a půl by měl však koberec projít parním nebo mokrým čištěním. Světlé koberce by se pro zachování barvy měly čistit častěji.

Foto: Shutterstock

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Krev nesmyješ ! Svítí ! ( foto ). 😅