Už dvě cigarety marihuany dokáží proměnit mozek, tvrdí vědci

Kouření marihuany dělá hloupým, líným a hladovým. Tak zní lidový předsudek. Ale je to také pravda? Podle jedné studie stačí už pouhé vyzkoušení jointu marihuany nebo hašiše k tomu, aby se mozek nenávratně změnil.

Mezinárodní tým vědců zkoumal mozky 46 mladistvých a o výsledcích informoval v odborném magazínu Journal of Neuroscience. Čtrnáctiletí jedinci podle svých slov vyzkoušeli jednou či dvakrát konopí a jinak se od konzumace drog drželi dále.

Vzniká více šedé hmoty

Ukázalo se, že v částech mozku, jež specifickými receptory váží konopí, došlo k vytvoření většího množství takzvané šedé hmoty než u kontrolní skupiny. Šedá hmota je částí velkého mozku, která obsahuje zejména nervové buňky.

Největší rozdíl byl přitom zaznamenán ve dvou částech mozku. První byla amygdala, jež hraje roli ve vzniku strachu a dalších emocí. Druhou byl potom hipokampus, který je zodpovědný za paměť a prostorové vnímání. Ale také v malém mozku a dalších regionech bylo u testovaných jedinců zaznamenáno větší množství šedé hmoty. “Zdá se, že už jeden nebo dva jointy způsobují u mladistvých změny v tvorbě šedé hmoty,” uzavírá vedoucí výzkumu Hugh Garavan z americké univerzity ve Vermontu.

Nedostatky studie

Dosud se mělo za to, že ke změnám ve struktuře mozku dochází teprve s pravidelnou a především velmi ranou konzumací konopí. Tento závěr byl těmito výsledky vyvrácen,” stojí ve studii.

Kritici studie poukazují na to, že nechává mnoho nezodpovězených otázek. Například není jasné, jaký má nárůst šedé hmoty důsledky. Vědci podle všeho ani neverifikovali výroky mladistvých, že konopí nekonzumovali ve větší míře, než jakou udali.

Přesto však studie určitou hodnotu má, a to v tom, že skutečně prokázala změny v mozku, které vznikají už po menším množství zkonzumované marihuany. Nyní je na vědcích, aby ve výzkumu pokračovali a přinesli poznatky o tom, jaké to má reálné dopady na život dotyčných.

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
57 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
horac
horac
1 rok

Dobrý den,
vždyť je to jedno, jestliže to dělá člověk pro zábavu a nikoho tím neomezuje natož, aby ho ohrožoval, tak je to v pořádku.
Ano jsou tací, který to s touto rostlinou asi trochu přehání, ale to by udělali asi zřejmě s čímkoliv jiným ať to je závislost na cokoliv.
Tuto rostlinu kouří, anebo využívá jiným způsobem (skoro každý) člověk napříč sociálními vrstvami.
Ať si každý dělá co chce, pokud tím nikoho neobtěžuje.
Díky horác z Ústí ned Labem

Maroš
Maroš
1 rok

Hulím už 15 let, dělám servisního technika a s pamětí nemám problém. Stačí trénovat hlavu a číst. Jinak mojí starší ing. Kolegové co odsuzují trávu a jenom chlastaj po hospodách si nepamatují co měli včera k obědu. Lidská hloupost a předsudky v ČR neznají meze.

zuzana
zuzana
1 rok

takze i lekari muzou lecit lidi zhuleny??????

Tom
Tom
1 rok

Mám 36 let, a v době puberty jsme nějakou dobu s marihuanou experimentovali snad všichni. Pár kamarádům ten životní styl ale zůstal až do dnes, a je to na nich vidět? Rozhodně ano. Jestli mají něco společného, tak zanedbaný vzhled, a neurovnané životy. Stačí se podívat na mého bratra. Ten přijde i ve svých 40-ti letech třeba na pohřeb v propálených šusťákách, žabkách, a se zažloutlými vousy. A rozhodně to nekončí u zjevu. Stačí prohodit s takovým notorickým kuřákem pár vět, a hned víte že se jim názor na svět zasekl někde ve dvaceti. V hospodě si se svými druhy… Číst vice »

Juraj Jánošík
Juraj Jánošík
1 rok

Přesně tak. Kdykoli potkám huliče, vždycky mám radost ze setkání s kromobyčejně bystrým a inteligentním jedincem. Ty závěry se prostě nedají vyvrátit. Realita je jednoznačně potvrzuje. Trávou ke genialitě!!!

Lazarus
Lazarus
1 rok

Tak hlavně, že vy máte alespoň pět doktorátů, dvě doma nobelovky a neomezený grant od OSN za objevení způsobu jak spasit lidstvo.

To se hned pozná už podle těch tří vykřičníků na konci.

Tak zdar pantáto, dej si večer jednoho panáka i na moje zdraví!

Pavel
Pavel
1 rok

Dobrý den,…. Vůbec nechápu tomu, proč většina lidí bojuje za to, aby se tu lidé mohli potloukat zhulení? Vždyť je to přeci také účelové otupení smyslů stejně jako alkohol ne? Huliči nadávají na alkohol, ale asi jen kvůli závisti že alkohol se může a jejich tráva ne… a vůbec jim nejde o nějaké rozumné soužití či následky… takže zhulenci budou sedat za volant, chodit do školy zhulení a ještě to propagovat jako léčivo… Pohybuji se mezi lidmi kteří chlastají i hulí a tráva je prostě 10x rychlejší vymašťovadlo v daný moment než alkohol… Vůbec tady tomu nerozumím, radši ať je… Číst vice »

Radim
Radim
1 rok
Reply to  Pavel

Mate naprostou pravdu.Mam znameho co huli travu nekolk let a jeho chovani neni uplne v pohode.Rika to o nem i jeho bratr,proste marihuana neni neskodna.Kdysy byl znamy jiny dal si pivo,tvrdy alkohol ale rozhodne jeho nazory a mysleni nebylo co dnes.Kdyz ho kdokoliv potka a povida si snim tak si rika v duchu,ze neco neni v poradku.

K.i.f.
K.i.f.
1 rok
Reply to  Pavel

Ono jde v první řadě o osobní svobodu každého z nás. Dnes vám zakáží marihuanu, protože otupuje smysly a stát vás chce chránit, zítra vám zakáží smažené jídlo, protože způsobuje kardiovaskulární nemoci. Následovat pak může opalování (rakovina kůže), televize (poškození zraku), sůl (vysoký krevní tlak), sport (úrazy) atp. Tohle všechno vám může, pokud to děláte ve větší míře, přece uškodit. Tak proč to rovnou nezakázat? Na co je má svobodná vůle? Stát přece rozhodne, co je pro mě dobré. A malá rada na závěr: Pokud se pohybujete mezi lidmi, kteří hulí, a vy jste svědkem jejich tragického úpadku, tak je… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  K.i.f.

Ahoj K.i.f.e, ono porovnávat svobodu ve sportování, stravování a podobných normálních věcech je trošku mimo… Ani mi nejde o zákaz kouření trávy, jako spíš jediný argument proč jí povolit? Svoboda toho co dělám? Tu přeci mám, ale ne ve věcech, které mě mohou ihned po požití ohrozit… Kolik lidí už skočilo z okna zhulených v domnění, že poletí… nebo sedlo za volant a v Praze zabilo dívku, které čekala na zastávce… To by se asi u člověka co se přejedl v KFC nejspíš nestalo ne? Jde opět o to, na co povolím riziko, když to kromě toho rizika (které je… Číst vice »

K.i.f.
K.i.f.
1 rok
Reply to  Pavel

Ahoj Pavle. V první řadě sis ve svém příspěvku popletl marihuanu s psychedeliky typu LSD nebo psilocybin. Zhulený člověk si rozhodně nemyslí, že umí létat a neskáče proto z okna. Za druhé, asi nikdo neuvažuje o tom, že by součástí legalizace mělo být i povolení řízení pod vlivem drog nebo distribuce dětem. Tak je to ostatně i u alkoholu a některých léků. Píšeš, že legalizace vůbec nic pozitivního nepřinese a světe div se. Všude, kde k legalizaci došlo, a to v mnohem větší míře, než o čem se teď uvažuje u nás, to přineslo nepopiratelné pozitivní změny. Šlo např. o… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  K.i.f.

Ahoj po druhé K.i.f.e,, to co píšeš jsou hezké věci, které vypadají, že jsme naprosto pitomí když je tu tráva zakázaná. Vyléčí každou nemoc, huliči na tom ušetří a stát nám ještě opraví silnice. Tomu jako fakt člověk, který má všech 5 smyslů a selský rozum přijde dobré? Mě to teda pořád nepřesvědčuje, jelikož s černým trhem se má bojovat a ne povolovat, přínos do státní kasy bude naprosto mizivá částka, protože pokud to zdaní tak jako cigarety (aby to mělo smysl), tak naopak pokvete zase černý trh a řešení to teda není… zvýšení bezpečnosti trávy možná ano (do určité… Číst vice »

K.i.f.
K.i.f.
1 rok
Reply to  Pavel

Ahoj Pavle. Já si ty věci nevymyslel. V úvodu tě zacituju: …jsme naprosto pitomí když je tu tráva zakázaná. Ano jsme. Najdi si prosím něco o tom, jakým způsobem byla zakázaná a proč. Do roku 1961 byla naprosto legální a přijde ti, že se tu válely po zemi zfetované děti, na silnici nebylo radno vyjet kvůli nafetovaným řidičům a policie neměla nic jiného na práci, než tu lovit tlupy agresivních kuřáků marihuany? Naopak po jejím zákazu přišel ráj. Hulil tu každý druhý, ale policajti mohli konečně sebrat 15 letého kluka s gramem trávy, zatímco ve vedlejším domě vařila organizovaná skupina… Číst vice »

matahari
matahari
1 rok

Téda,…na tom obrázku je list který, je napaden sviluškou chmelovou.

Hans
Hans
1 rok

Feťáci, huliči smažky najdou pro svou úchylku důvody vždy. Přitom to jsou slaboši neschopní rozumně uvažovat.

petr
petr
1 rok
Reply to  Hans

drogou číslo jedna je čokoláda. obezita a její důsledky stojí celosvětově a čr nevyjímaje nejvíc peněz.

jura
jura
1 rok
Reply to  Hans

srovnávat fetaka a hulice znaci o vasi neznalossti a omezenosti. fetak je clovek, co uziva synteticky vytvorene latky , takze si na to vzpomente az si budete davat ibalgin na vasi bolístku… a jestlůize jsem slaboch , jak je mozne ze su uspesny pojistovaci agent , který kouri konopi cca 20 let … diky konopimu nemam alergie, dokonce jsem dřív extreme koktal dnes uz se nezadrhavam … ganja je lek uz tisice let a zákony a ani omezenci plni predsudku to nezmeni …

Adolf
Adolf
1 rok
Reply to  jura

Koktavej feťák dělá pojištovacího agenta proto tenhle stát nefunguje něco je špatně tyhle fetky by se měli selektovat..

marek
marek
1 rok

Ach jo někteří lide jsou pitomci já hulím 12let nic mě není ruky levé nemám a češtinu zvládám i to myšlení u práce . Někteří a alkohol je horši hnus jak tráva proto nepiji ani pivo ten kdo pije alkohol je alkoholik ne není ten kdo huli je hned feták ne není dejte se dohromady lidi po alkoholu ztrácíte zabrány po trávě ne po alkoholu jsi nepamatujete nic po trávě se vám toto nestane a co práce a ostatní pod vlivem alkoholu neuděláš nic pokud zahulíš uděláš normál vše nechápu lidi co melou sračky. A určitě to má top využití… Číst vice »

jaroslav
jaroslav
1 rok
Reply to  marek

Máš pravdu

Bedřich
Bedřich
1 rok
Reply to  marek

..no to s tou češtinou bych neviděl tak světle

Lukáš Husák
Lukáš Husák
1 rok
Reply to  marek

Presne jak pises..hulic neni smazka, smazky nemakaj, nezerou, nespi, kradou, lzou a neda se na ne spolehnout. Hulic? Muze byt i Tvuj tata a ani o tom nemusis vedet 😉

ellen
ellen
1 rok
Reply to  Lukáš Husák

No jasně – “hulič je jen hulič”. Ale když sedne za volant, lehce se vyrovná alkoholikovi. Všichni, kdo jsou závislí na jakýchkoliv omamných látkách, jsou nějakým způsobem nebezpeční svému okolí. Což ještě umocňuje jejich nedostatek soudnosti a ohledů k ostatním. Což si ale žádný závislák není schopen přiznat.

Lazarus
Lazarus
1 rok
Reply to  ellen

To jsem rád, že jsem Vám ellen nebezpečný, ellen. Lidé jako jste vy si to totiž zaslouží. Pac a pusu.

Miro
Miro
1 rok
Reply to  ellen

proč by měl, podle všech tady pořád hulič sedat za volant :D:D:D … ať si každej dělá co chce, nebudu ho soudit podle drog,alkoholu ani váhy …ale podle toho jak používá mozek. hawk

pánkterýpřestalalemázkušenosti
pánkterýpřestalalemázkušenosti
1 rok
Reply to  ellen

myslím že za 8 let řízení pod vlivem trávy můžu docela bezpečně říct že vliv trávy a alkoholu na řízení se srovnávat nedá

Mirek
Mirek
1 rok
Reply to  ellen

Pro spoustu lidí je tráva přestupní stanicí k tvrdším drogám. Jsem proti legalizaci.

Regina
Regina
1 rok
Reply to  marek

Hm… Tak i takhle to může vypadat, když někdo hulí 12 let. Nesouvislé vyjadřování, posunuté hodnoty a omezené vnímání reality. Kdyby vnímal realitu, tak by vnímal, že se vyjadřuje nesouvisle. Nevnímat, že nevnímám nebo vnímám omezeně, je už nedobrý stav. Bez ohledu na to, zda jde o alkohol nebo fet nebo cokoli jiného.

Lazarus
Lazarus
1 rok
Reply to  Regina

Tak to jo, realita nade vše! A kdo nejde s námi jde proti nám, že?

Petr
Petr
1 rok
Reply to  marek

To je ale snůška blábolů.

Dana
Dana
1 rok
Reply to  marek

Hele srry, ale trochu kopnu do vlastního hnízda, hulím cca 13 let (převážně jen víkendově) a paměť se rozhodně zhoršuje, vidím to na sobě sama, celé časové úseky po trávě mám dost v mlze, před prací či školou bych to rozhodně nedoporučovala… Na druhou stranu, už cca 12,5 roku jsem nepotřebovala antidepresiva a co mě dřív sráželo do kolen teď dokážu vidět z odstupu a nějak vyřešit, místo abych se snažila podřezat žíly nebo spolykat prášky. Arachnofobie se výrazně zmírnila, úzkosti polevily. Žaludek tolik nezlobí, ranní stresové nevolnosti už skoro neznám. To mi za pár zapomenutých hodin stojí, nicméně se… Číst vice »

Lazarus
Lazarus
1 rok
Reply to  Dana

Jak u koho, hulím už 15 let 1-2g denně a pamatuju si pořád skoro všechno (na rozdíl od lidí v práci co sice nehulí, ale druhý den už si ani nevzpomenou že jsme se včera na něčem domluvili – pracovně připomínám). S inteligencí, vyjadřováním, socializací, ani ničím podobným problémy nemám, tak ti nevím, jestli jsem opravdu tak velká výjimka, nebo ne.

Takže ono to možná nebude tím hulením, ale tím, že si lidi obecně hovno pamatujou. 😀

Kolin
Kolin
1 rok
Reply to  Dana

Podobně jako Lazarus víc jak 15 let cca. 2g/den. MATFYZ úspěšně prohulen a dnes se živím vývojem umělé inteligence a strojového učení. To že bych si nepamatoval se mi nezdá naopak se dokáži více koncentrovat na danou problematiku. Zásadní je nepřehulovat se podobně jako se vším, kde je nutné hledat “zlatou střední cestu”. PS: v životě by mě nenapadlo sednout pod vlivem za volant, je to jen o lidech a co mají v mozku.