Už je to tady. První banka v Česku zrušila hotovost. Lidé jen koukají, co se to děje

Považujete hotovostní transakce za důležité, nebo nikoliv? Je pravděpodobné, že podobně jako všichni ostatní také vy platíte primárně platební kartou a naštve vás, když ji někde nepřijímají. Představte si však, že by někde nebrali papírové peníze. To by bylo mnohem větší pozdvižení.

Kam s penězi?

Přesto jdou ale trendy právě tímto směrem a nelze se tomu příliš divit. Hotovost přináší lidem určité soukromí a anonymitu. Pakliže platíte tímto způsobem, nikdo nezjistí, co přesně jste si kupovali, v jakém množství a kde se tak stalo.

Karetní či mobilní transakce jsou však přesným opakem. Po každé platbě zanecháváte stopu, kterou může kdokoliv dohledat. A když nebude hotovost, nemůžete si peníze ani takzvaně “ulít”. To se pro změnu líbí finančním úřadům, které budou mít kompletní přehled o vašich financích.

Ačkoliv se o zrušení hotovosti už nějakou dobu diskutuje v některých státech je údajně na spadnutí, zatím se k ní na státní úrovni neodhodlal nikdo. V rámci soukromých firem a iniciativ už je ale situace odlišná, což se začíná projevovat také v České republice.

Na tuzemský trh tak vstupuje například banka, která už s hotovostí prakticky nepočítá. Partners Banka, která nabídne lidem své služby příští rok, dopředu deklarovala, že od vás nepřijme hotovost. Pokud si budete chtít uložit peníze na účet, máte jednoduše smůlu, s tím se nepočítá. Ještě štěstí, že vám je z bankomatu alespoň vydá. Je ale otázkou, jak dlouho.

Foto: Shutterstock

Vědí, co je nejlepší

Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” uvedl ředitel banky pro deník Aktuálně.cz.

Tato banka bude vůbec svébytná a podle všeho přesvědčená o tom, že ví nejlépe, co je pro klienty ideální. V tomto duchu jim nabídne také pouze mobilní bankovnictví, nikoliv to internetové, ve kterém spatřuje určité riziko, že se lidé napálí pod falešnými stránkami apod.

Čtěte také: Je to venku. Úředníci vám budou koukat do vašeho účtu. Bankovní tajemství v Česku končí

Tato banka zjevně nebude pro nikoho, kdo si rád dělá své věci po svém a má nad svými financemi absolutní kontrolu. Bude spíše pro jedince, kteří se chtějí nechat vodit za ručičku, s čímž souvisí i to, že na banku budou napojeni finanční poradci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Kubla
Josef Kubla
5 měsíců

Jsou i jiné banky, ať si tato banka strčí své služby do prdele.

Lynx lynx
Lynx lynx
5 měsíců

Zrušení hotovosti umožňuje kontrolovat lidi, mít přehled o jejich příjmech i výdajích. Kartu lze v případě zablokovat tomu, kdo nebude mít správný názor. Kanadsti řidiči kamionů a ti, kteří je podporovali by mohli vyprávět! Pouzivejme hotovost. Banka opravdu nemusí vědět kdy a kam chodíme nakupovat. Do toho jí nic není

Jakub
Jakub
5 měsíců
Reply to  Lynx lynx

Naprostý souhlas čím víc chceme různé inovace a vymoženosti tím víc nás budou ovládat je to jenom na nás