Už jsem se nemohl dívat na zapatlané plechy u tchyně. Vzal jsem minci a do 5 minut se leskly, myslela, že jsem koupil nové

Vánoce nejsou časem odříkání. Vaříme, smažíme a pečeme jako o závod, abychom naší rodině přichystali jejich oblíbená, ale leckdy na přípravu náročná jídla. O svátcích máme totiž přece jen víc času v klidu se setkávat a společně poobědvat nebo povečeřet.

Nezřídka ale toto snažení zanechá stopy na našem nádobí, pekáčích a pánvích v podobě připečených zbytků jídel a mastnoty. Nepomohla myčka ani ruční mytí, kartáč ani písek, i drátěnka je na tu špínu krátká. A co teď s tím?

Pro pomoc sáhněte do peněženky

Nebojte se, nechceme vám radit, abyste si pořídili nové nádobí. Internetem se ale šíří zajímavý postřeh. Nechte vaše plechy, hrnce nebo pánve pořádně odmočit v mýdlové vodě. Potom vezměte minci, nejlépe deseti nebo dvacetikorunu a krouživými pohyby s ní drhněte postižená místa.

Tam, kde se špína přece jen nechce vzdát, postavte minci na hranu a odškrábejte zapečenou nečistotu její hranou. Bohužel se tato metoda nedá uplatnit na teflonové povrchy, ale u nepotaženého nádobí s ní budete slavit zaručený úspěch.

Foto: Shutterstock

Pomůže i použitý alobal

Dalším nástrojem, který vám může pomoci, je alobal. Nemusí být nový, klidně takový, který už posloužil a chystáte se ho vyhodit. Zmačkejte ho do nepříliš pevné a nepříliš uhlazené koule. Jejím drsným povrchem pak vydrhnete leckterou špínu, která se zatím bránila odstranění.

V obou případech následně nádobí opláchněte a umyjte v myčce, jak jste zvyklí. Uvidíte, že bude po vašem zásahu jako nové. A samozřejmě, pokud je to možné, používejte pečící papír, který vám spoustu podobné práce dokáže v budoucnu ušetřit. 

Jak vyčistit teflon?

Řešení existuje i pro teflonové pánve a plechy, v nichž se zapekla mastnota, kterou nedokážete šetrným mytím odstranit. Nechte je hodinu odmočit v dřezu, v němž jste smíchali horkou vodu s půl šálkem sody a půl šálkem octa. Následně už je lehce vyčistíte bez poškrábání.

Jako vždy si poradíte bez chemie i bez dalších nákladů, protože všechno, co potřebujete, máte doma při ruce.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments