Někteří profese půjdou do důchodu o 5 let dříve

Důchody jsou dnes předmětem velkého zájmu. Stojí za pozornost, že v uplynulém roce se navýšily hned třikrát a spolu s letošní lednovou valorizací vystoupaly rychle k dvaceti tisícům v průměru. Už teď se přitom počítá s tím, že v průběhu roku bude nutné důchod alespoň jednou navýšit. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou důchodci už teď vítězi právě začínajícího roku.

Problematické důchody

Někteří ekonomové přitom kritizují neudržitelnost důchodového systému, který se dostává do stále větších schodků. Velký problém se objevil o nějakých patnáct let dříve, než se předpokládalo. Reforma je nevyhnutelná, ale nikomu se do ní nechce. Namísto toho dochází k neustálému zvyšování důchodů a teď také snižování věku pro odchod do důchodu pro vybrané profese.

Ministerstvo práce a sociálních věcí teď například prosadilo novinku, podle které budou moci jít do důchodu dříve záchranáři a hasiči. Podle státu jde o velmi náročné profese, které si dřívější důchod rozhodně zaslouží.

Konkrétně půjde o řidiče záchranky a členy výjezdových skupin, horské záchranáře, podnikové hasičské sbory, ale také operátory zdravotního operačního střediska.

Foto: Shutterstock

Je to dobře promyšlené?

Podle ministerstva by ostatní zaměstnanci na tyto skupiny neměli doplácet. Vše totiž bude koncipováno tak, že za ně bude zaměstnavatel hradit zvýšené pojistné po dobu výkonu této práce.

Tito lidé každopádně najednou půjdou do důchodu o celých pět let dříve, než tomu bylo dosud. To je poměrně značný rozdíl. Navíc je otázkou, zda ministerstvo domyslelo veškeré důsledky. Na těchto pozicích totiž platí po zaměstnancích velká poptávka a tento krok povede k jejichž většímu, respektive dřívějšímu odlivu. To bude nutné nějakým způsobem nahradit.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

A přeba lidi u strojích jako strojírenství to mají taky těžké