Už nikdy nesmíte prát na 40 °C. Instalatér ukázal, jak moc velká chyba to je

Většina z nás považuje praní na 40 °C za ideální teplotu pro většinu prádla. Nicméně odborníci a instalatéři odhalili, že praní na této teplotě není vždy nejlepším řešením. Překvapivě může být praní na nižších teplotách mnohem výhodnější z několika důvodů.

Proč prát na nižší teploty?

Úspora energie a financí: Praní na nižší teploty, například na 30 °C nebo dokonce 20 °C, výrazně snižuje spotřebu energie. Moderní pračky a prací prostředky jsou navrženy tak, aby byly účinné i při těchto nižších teplotách. Díky tomu můžete ušetřit značné množství peněz na účtech za elektřinu​.

Ochrana prádla: Nižší teploty jsou šetrnější k vašemu oblečení. Jemné tkaniny, jako je hedvábí nebo vlna, mohou být při praní na vyšších teplotách poškozeny. Praní na nižších teplotách pomáhá zachovat barvy a strukturu textilu, což prodlužuje životnost vašeho prádla​.

Snížení ekologické stopy: Menší spotřeba energie znamená menší emise CO2. Praní na nižší teploty je tedy nejen ekonomičtější, ale také šetrnější k životnímu prostředí. Tímto způsobem můžete přispět k ochraně naší planety​.

Jak dosáhnout nejlepších výsledků při praní na nižších teplotách

Použití správného pracího prostředku: Pro praní na nižších teplotách používejte kvalitní prací prostředky, které jsou speciálně navrženy pro účinnost při 20 °C nebo 30 °C. Tyto prostředky obsahují enzymy, které účinně odstraňují skvrny i při nižších teplotách​.

Pravidelná údržba pračky: Pravidelné čištění pračky pomáhá předcházet hromadění zbytků pracích prostředků a nečistot. Jednou za měsíc spusťte prázdnou pračku na nejvyšší teplotu s trochou octa nebo speciálního čisticího prostředku, aby se odstranily veškeré zbytky a bakterie.

Správné plnění pračky: Nepřeplňujte pračku a dodržujte doporučenou kapacitu. Správné naplnění bubnu zajišťuje efektivní praní a zabraňuje hromadění nečistot na prádle​.

Mýty o praní na nižších teplotách

Nedostatečné odstranění skvrn: Mnoho lidí se obává, že praní na nižší teploty neodstraní skvrny tak účinně jako vyšší teploty. Moderní prací prostředky však obsahují enzymy, které jsou navrženy tak, aby byly účinné i při nízkých teplotách, a umí odstranit většinu běžných skvrn​.

Hygiena a bakterie: Další obava je, že nižší teploty nezničí všechny bakterie a mikroorganismy. Pravidelné praní ložního prádla a ručníků na vyšších teplotách (60 °C) může pomoci, ale pro běžné denní praní je 30 °C často dostačující, zvláště pokud používáte kvalitní prací prostředky.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
16 dní

To sou zas bláboly. Si do doma sloupni k valše, ty náno barevná.