Už to začíná. Kdo má zahradu a nesplní důležitou povinnost, schytá letos pokutu 500 tisíc korun

Češi zahrádky jednoznačně milují. Tento trend je patrný stále více, a pokud má někdo jen trochu možnost, raději volí bydlení alespoň s nějakým pozemkem, kam si může dát posezení a něco si tam případně vypěstovat. Zejména v létě je alespoň malý kousek zahrady hotovým požehnáním.

Nekašlete na zahradu

Málokdo si ale uvědomuje, že když máte zahradu, pojí se s tím také určitá forma povinností a nařízení. Rozhodně to není tak, že si s ní můžete dělat, co se vám zachce. To jistě možné je, ale pouze do určité míry. Obecně lze říct, že do takové, kdy to nikomu dalšímu nevadí a nikoho to neomezuje nebo neohrožuje.

Bohužel, počáteční nadšení ze zahrady mnohdy rychle opadne a potom už se s ní pojí pouze starosti. Nejsou výjimkou lidé, kteří na ni nakonec zcela rezignují a nechají ji pustnout. Právě někde tady začínají problémy, které mohou mít značné důsledky.

Ačkoliv jsou různé sousedské spory týkající se zahrad jen obtížně řešitelné, legislativa na to pamatuje. Není možné, aby vaše zahrada například zapáchala, případně tam rostly přerůstající stromy či keře. Stejně tak je potřeba čas od času posekat trávu. Pokud to nebudete dělat, můžete se klidně na udání dočkat kontroly a posléze také pokuty.

Když už se o zahradu někdo začne starat, často chce řešit věci rychle, a to se, pokud jde o likvidaci odpadu, dělá nejlépe pálením. Na to ovšem pozor, jelikož na to pamatuje zákon č. 86/2002 Sbírky o ochraně ovzduší, kde už jsou vymezeny skutečně tučné sankce.

Sankce jsou pořádné pálky

Pálit je možné pouze suché rostlinné materiály a to navíc jen v období, kdy to není zakázáno. Zejména v těchto horkách byste mohli způsobit nemalé problémy. Pokud by vás ale napadlo pálit třeba mokrou trávu, počítejte s tím, že dostanete pokutu až 150 tisíc korun.

Ještě mnohem hůře můžete dopadnout v případě vypalování trávy a dalších porostů. Pakliže by vás přitom dostihli, musíte počítat s tím, že celé řízení může skončit pokutou ve výši až 500 tisíc korun. Tady se ale ničemu nedivte, jelikož hasiči by mohli vyprávět, jaké nebezpečné situace z toho vznikají.

Čtěte také: Kdo si v Česku natrhá ovoce na vlastní zahradě, dostane pokutu. To vymysleli zase pěknou novinku

Povinnosti spojené se zahradou tímto ale zdaleka nekončí. Je zkrátka třeba se seznámit se vším možným. Například vůbec nemůžete likvidovat užitečný hmyz, ničit hnízda ptáků, případně poškozovat chráněné rostliny. Zároveň ale na zahradě nesmíte mít žádné invazivní rostliny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
5 měsíců

Špína Štěpánek

Vaclav
Vaclav
5 měsíců

Zas článek alá senzace za každou cenu,novinářská žumpa .