Už to lítá. Jeden z největších zaměstnavatelů v Česku masivně vyhazuje lidi

Tato situace se po loňském složitém roce, který v České republice pravděpodobně spustil nepříjemnou recesi, očekávala. Podle řady ekonomů končí doba, kdy se tato země mohla chlubit rekordně nízkou nezaměstnaností a kdy firmy nedokázaly získat tolik zaměstnanců, kolik potřebovaly.

Takhle to dál nejde

Mnozí to ostatně považovali za škodlivé prostředí, protože vytvářelo pouze tlak na růst mezd, aniž by nutně rostla produktivita. I tento jev pak přispěl k vysoké inflaci, s níž se teď potýkáme. Určité ochlazení pracovního trhu je tak vlastně vítáno a podle některých názorů se bez něj inflaci snížit nepodaří.

Zdá se přitom, že se v tomto směru hnuly ledy. Firmy už nenabírají v takové míře jako v minulých letech a v řadě případů dochází i k opačnému trendu, který jsme tu neměli už hodně dlouho. Do hry se vrací propouštění. K němu došlo už v minulých měsících v několika případech, kdy zaměstnavatelé jednoduše zkrachovali.

Teď ovšem rušení pracovních pozic oznámil i jeden z největších zaměstnavatelů v České republice. Nejde o nic menšího než Českou poštu, která aktuálně zaměstnává 25 tisíc lidí. Už brzy by se tento počet měl redukovat, protože tento podnik v rámci své transformace chystá uzavření hned 300 poboček a zruší přinejmenším 2200 pracovních míst.

Foto: Shutterstock

Obrovské prodělky

Najednou se ukázalo, v jak obrovských problémech se Česká pošta nachází. V posledních letech prý prodělává miliardy korun a bez výrazné proměny by podle svého šéfa zkrachoval.

Česká pošta se pravděpodobně rozdělí do dvou částí, a to komerční, která bude zajišťovat primárně přepravu balíků a bude soutěžit s dalšími firmami v tomto oboru. A potom neziskovou část, jež bude zajišťovat nejrůznější služby občanům, na nichž se obtížně vydělává. Jde například o vyplácení důchodů či doručování dopisů.

V důsledku této transformace se přitom může ukázat, že bude třeba propustit ještě více zaměstnanců.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok

Zdravá nezaměstnanost je 8-10%.Jinak budou zaměstnanci stále vydírat zaměstnavatele protože si budou vědomi že za ně není náhrada.Za minulého režimu se tomu říkalo diktatura proletariátu.Zaměstnanci by chtěli více peněz za stejnou práci.Jinými slovy socialisticky pracovat,kapitalisticky źít.

Petr
Petr
1 rok

S ohledem na provozní dobu a celkové fungování této instituce by se vůbec nic nestalo pokud by byla zrušena. Zbytečný a nefungující přežitek.

Josef
Josef
1 rok

To je ta dnešní tržní ekonomika, kterou vytvořil v devadesátých letech minulého století Václav Klaus se svou ODS