Už to prasklo. Navýšení daní pro všechny. Žádné slevy. Tohle je pro Čechy brutální rána

Kdo by snad očekával, že se mu v těchto složitých dobách dostane nějaké pomoci, byl by na omylu. Ba právě naopak, těžká situace dopadla i na stát a ten už dosti zoufale hledá možnosti, jak ušetřit. Už je naprosto jasné, že to bude bolet a že to povede k dalšímu zhoršení životní úrovně. Jednoduše proto, že lidem zbude méně peněz.

Zaplatíte více

Zjistilo se totiž, že v rozpočtu zase tolik bezbolestně ušetřit nelze a naplnila se slova většiny ekonomů o tom, že bez navýšení daní se neobejdeme. Stát se ale zatím nepochopitelně brání nejjednodušší možnosti, jak získat do rozpočtu větší balík peněz. Navýšení daně z příjmů totiž zatím není ve hře.

To ale ovšem neznamená, že se nechystají velké daňové změny. Efektivně se vás to nakonec stejně dotkne podobně jako by se daň z příjmů zvýšila. Bude se ale moci tvrdit, že k tomu nedošlo, jakkoliv je to alibistické. Stát to totiž chce svým způsobem obejít a chystá se zrušit nejrůznější daňové slevy, kterých je velké množství.

Ministr financí už veřejně informoval o tom, že na odstřel je zejména sleva na manželku nebo manžela. Ta je přitom v České republice jednou z těch nejpoužívanějších a nejoblíbenějších. Umožňuje přitom na daních ušetřit zajímavé peníze.

Foto: Shutterstock

Dopadne to tvrdě

Člověk si totiž může snadno odečíst skoro 25 tisíc korun za svého druha nebo družku ročně. To jsou více než dva tisíce měsíčně. A to za předpokladu, když manželka nevydělá více než 68 tisíc korun. Do toho se přitom nepočítá třeba rodičovský příspěvek nebo různé příspěvky na bydlení. Tuto položku si tak v podstatě automaticky odečítá každý, jehož manželka je třeba na rodičovské. Jde o určitý způsob podpory rodin.

Právě tato sleva, která stojí státní rozpočet docela hodně peněz, tak bude s velkou pravděpodobností zrušena. Co to znamená? Lidem, kteří ji využívají, se navýší daňová zátěž. Je přitom otázkou, zda rušení zrovna této slevy je to pravé ořechové. Míří totiž na podporu lidí de facto s jedním příjmem.

Ovšem nebude se to týkat pouze této daňové slevy. Škrtat se budou i další. Vyhlédnuto je přibližně deset z nich, přičemž nejspíše půjde o ty nejzajímavější, které rozpočet stojí nejvíce peněz.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
1 rok

Kazdy myslici ekonom nabada vladu aby zkrotila vydaje a zacala setrit.Je uplne jedno jestli tuto zem zruinoval Babis nebo socani pred nim nebo kdokoliv dalsi.Problem je v tom,ze zadna vlada netusi jak a ani nechce krotit vydaje.Vsechna opatreni,ktera aktualne sledujeme maji za ucel dorovnat stale bobtnajici vydaje.Zadne setreni a snizovani vydaju se nekona.Kazdy druhy statni zamestnanec/povetsinou paraziti bez jakehokoli spolecenskeho prinosu/ demonstruje za zvyseni mzdy.Kdeco se valorizuje a dorovnava.Vysledek vseho je,ze stat zvysi sve prijmy,vsichni se poplacaji po zadech a vrhnou se do dalsiho zvysovani vydaju.S setrenim to nema nic spolecneho.

George
George
1 rok

Káži vodu a sami pijí víno.
Dokud byly koryta plná tak bylo slyšet u pašíků mlaskání.. vytunelovala se zem a najednou hladový stát kvičí. Nezapomenou si přidat, v teple vymyslí jak budou lidem udělat peklo kde jiným se bezedné peníze nahrnou. Samolibý kecy před volbami, bude vhodné je naházet do Vltavy k probrání.

Eva
Eva
1 rok

Kdysi bylo. Kdo nepracuje je PŘÍŽIVNÍK. Dnes je nejchytřejší čkověk, má všechny výhody státu a má se dobře.
Naopak ten co pracuje je v ,, Blázen ” , snaží se odvádět daně a s bídou prochází měsíc od měsíce. Na vyskakování nemá. TAK JIM JEŠTĚ UBEREME NA PŘIJMU.
Zaměřte se na přiživníky a ne na pracující. Hned bude u státu dost peněz

Modrý krokodýl
Modrý krokodýl
1 rok

A co jste čekali? Babiš rozdával na dluh a všichni jste se radovali. A ten dluh se musí zaplatit. Tak nebrečte a vracejte, co jste si prostřednictvím hnutí ANO-bude líp půjčili.

Pepa z depa
Pepa z depa
1 rok

Správně. A co lze ještě čekat ? Že až pětikolka vlivem nepopulárních opatření naplní státní kasu, tak si tento hloupý národ zas do čela zvolí Babiše, aby státu pouštěl žilou dál…

Monika
Monika
1 rok

Právě tato sleva, která stojí státní rozpočet docela hodně peněz, tak bude s velkou pravděpodobností zrušena.A co zrušit nehorázně platy a neustále přidávání si těm nahoře!To by panečku do státní kapsa vrnela blahem!To radši budou dřít ty dole!Co takhle vzduch na příděl!

Pepa z depa
Pepa z depa
1 rok
Reply to  Monika

Vzduch na příděl ??? Ještě jim napovídejte…!! ;o)

Marek
Marek
1 rok

A ty prasata u koryta si přidávají

Pavel
Pavel
1 rok

Mnozí lidé bezmyšlenkovitě volili partaje tvořící současnou vládní pětikoalici, tak ať si současné řádění vlády Fialy vychutnají. Bohužel jsou postiženi i slušní lidé, kteří prozíravě vládu Fialy nevolili. Nic jim jejich prozíravost a občansky zodpovědný postoj nijak nepomohly. Vláda Fialy se vyprofilovala jako nejhorší vláda v historii naší státnosti.

Modrý krokodýl
Modrý krokodýl
1 rok
Reply to  Pavel

To není řádění této vlády. Tyhle dluhy nasekal Babiš, když rozdával z cizího. A ten cizí to teď chce vrátit.

Pepa z depa
Pepa z depa
1 rok
Reply to  Pavel

A co by udělal Babiš ??? Přestože šel od válu, na poslední chvíli rozhazovala ta jeho parta plnými hrstmi a pouštěli státu žilou kde to jen šlo !!! (Třeba Schillerová a její fotokauza…) To ani netušíme, kolik z těch stovek firem z holdingu je přisáto na státní cecky !!! Nechci se Fialy nijak zastávat, ale ať by tam byl kdokoliv, nedovedu si představit jinou cestu z tohohle marastu než cestou nepopulárních opatření. Každý večírek jednou končí a za každým mejdanem je nějaký účet ! Jediná Fialova chyba byla, že se s partou cpali do vlády a nenechali si to Babiše… Číst vice »

Vit
Vit
1 rok

Darmožrouti, ti by si měli upravit-zmrazit příjem, snížit plat a s takovým platem bez náhrad: jízdné, nájmy a pod. To se jim to mluví a rozhazuje a některé kauzy zbytečně vyhozenych peněz VYŠUMÍ, nikdo za to nemůže!!🤣 Tak jak jinak -výhody u lidí!!

Josef
Josef
1 rok

Od devadesátých let minulého století nás dělníky okrádají a nepřestanou, stát pořád utrácí a na Čechy nic nezbyde..
Ty miliardy co se poslali na Ukrajinu.
Tak doma schází.
Dělník to zaplatí, pětikoalice vtom má jasno od začátku

Michal
Michal
1 rok

Pokud by nebyli akce a slevy tak by ubylo v obchodech tolik práce že by se úplně jinak pracovalo.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Michal

Už to nepí, nedělá Ti to dobře na palici 🥳

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Miroslav

70 % lidi chodí po akcích já jsem mezi 30 % kteří nechodí po akcích.