Už to ruplo. Daň z nemovitosti nám napálí takhle moc. Kdo má dům nebo byt, zaplatí balík

Stát hledá, kde by vybral a sebral další peníze, které nutně potřebuje na to, aby dále mohl zvyšovat počty úředníků a přidávat důchodcům. Zdá se, jakoby toto byla jeho prioritní agenda a při jejím provádění příliš nehledí nalevo napravo. Prostře potřebuje více prostředků, a tak si je vybere od občanů.

A je to tady

Teď se zaměřil na skutečně velkou skupinu lidí, kterou v České republice tvoří majitelé nemovitostí. Často se mluví o tom, že ti představují nejjednodušší skupinu, ze které se dají dostat nějaké peníze. O jejich majetku totiž existuje velmi dobrý přehled, takže se placení nevyhnou. A navíc panuje přesvědčení, že za tento majetek platí příliš málo.

Tak proč tedy daň z nemovitosti nezvednout? Mluvilo se o tom po celý loňský rok a teď ministr financí pro Hospodářské noviny konečně řekl, jak moc se daň navýší. Půjde prý přibližně o dvojnásobek současného stavu.

Pochopitelně je to provázeno slovy o tom, že Češi za své nemovitosti platí příliš nízké daně a že na západě je to mnohem více. Jenže to je nepochopení místních poměrů, kde je vlastnické bydlení standardem i pro ty skupiny obyvatelstva s nižším příjmem, například důchodce. Zatímco na západě většinou nemovitosti vlastní movitější jedinci, kteří si mohou dovolit zaplatit vyšší daň.

Foto: Shutterstock

Doplácí na zajištění

Je otázkou, zda podobné zatížení majitelů bytů a domů má vůbec smysl. Samotné ministerstvo totiž přiznává, že to do rozpočtu přinese jen kolem šesti až osmi miliard korun. To je v porovnání se stamiliardovými schodky velmi málo. Namístě by naopak bylo provést nějaké strukturální změny, aby rozpočty lépe vycházely.

Ve své podstatě jde o další zdanění úspor, protože právě do nemovitostí lidé v minulých letech často ukládali své peníze, protože na spořicích účtech za ně nedostali žádný úrok. Mnozí také budou penalizováni za to, že se zajistili na stáří tím, že mají alespoň vlastní bydlení, což je přeci jen příjemná jistota.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok

Daň z nemovitosti je zlodějina první třídy. Nemovitost pořízená za zdaněné peníze je dále zdaňována. To ani ve středověku taková prasárna nebyla.

Michal Halík

Samozřejmě, že je to zlodějina od vrchnosti, ale to je tak že vším. Za feudalismu odváděli poddaní 1 desátku ze zisku a na výdaje horních 10 tisíc to v pohodě stačilo. Dnešní nabubřelá vládnoucí vrstva má a pořád bude mít málo a tak to bude přesně takové jako v pohádce o kouzelné bambitce. Jenže jak víme pohádky na rozdíl od skutečnosti končí dobře.q

Ivan Navrátil
Ivan Navrátil
1 rok

Až budem mít německé důchody tak rád tu daň zaplatím.

zde
zde
1 rok

Půjde prý přibližně o dvojnásobek současného stavu
Takže kolik ??? Jakou hodnotu má přibližný dvojnásobek
Kdyby hloupost nadnášela tak tu tento redaktor bude poletovat jak holubička
O tom dalším co píše o důchodcich už ani nemá cenu psát
Kam ta novinařina směřuje …….

Jana
Jana
1 rok

Ja jsem proti…platit daň za něco co jsem si koupila za již zdaněné penize,opravila za zdaněné penize,zaplatila řemeslnikům a firmam,ktere moje zdaněné penize opět zdanili je pěkná zlodějina.Navic při hospodařeni naší vlady nebudou penize využity dle opravdové potřeby🙈🙈🙈

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Jana

Proti jsem i ja a urcite je nac vicero. Ale jak se teto svoloci branit? Na to uz ve svem veku nemam silu. Jsou to bezpaterni lhari!!!

Hypozelva
Hypozelva
1 rok

Jiste je zajímavé jak nám předhazují západní země když se jim to hodi např. ohledně daní, ale to že mají úplně jiné příjmy než my to se zase ukazuje na východ jak jsme na tom vlastně dobře… A daň za nemovitost ? Je to prasarna… Vemte si to tak že za zdaněné peníze si koupíte nemovitost a pak platíte další dám z toho že ji máte? A to se nebavím o tom že tam máte nájemníka který z již zdaněného příjmu platí nájem Vám a Vy musíte tento příjem opět zdanit… Je to jen daň z daně Srovnejte životní úrovně… Číst vice »

Pat
Pat
1 rok

Co si berete do huby furt důchodce? Daň zvedli proto aby si mohli přidat ještě víc peněz na výplaty než si přidávaly do teď odpad co si říka senát protože Jurečka a Pekárka mají málo a jsou nenažraní tak buďte tak laskav a přestaňte si furt brát do pusy důchodce vy novinářsky troubo