Už to ruplo. Stát letos důchodcům v Česku sebere peníze. Tohle se ještě nikdy v historii nestalo

Je naprosto očividné, že se stát pokouší šetřit. A zatímco dříve to odnášeli především zaměstnanci a podnikatelé, dnes jsou na paškále už i důchodci. To jen svědčí o tom, jak moc závažná situace to je, jelikož na jejich peníze se dosud nesahalo. Naopak, přidávalo se jim i ve špatných časech, jako by se nechumelilo. O to více se teď ale musí šetřit.

Letos na nule

Poněkud nečekaně přijdou důchodci o peníze v rámci novinek v důchodovém spoření. Ministerstvo financí totiž oznámilo, že od 1. července 2024 nebudou mít nárok na pobírání státního příspěvku, který k tomuto produktu náleží, a to ve výši podle klientského vkladu.

Tento oblíbený produkt prochází řadou změn, kdy se právě státní příspěvek pro jednotlivé úložky mění. Nově bude činit maximálně 340 Kč, což jsou peníze, o které mohou důchodci každý měsíc přijít. Shodou okolností se penze letos navyšovaly plošně o 360 Kč. Tudíž ti důchodci, kteří mají důchodové spoření a pobírají příspěvek v maximální výši, přijdou prakticky o stejnou částku, kterou jim stát přidal na důchodech.

To je tak nespravedlivé, že snad ani nemám slov. Copak nejsme stejní lidi jako všichni ostatní? Proč to může pobírat jenom jedna skupina a my ne,” rozčiluje se sedmdesátiletý pan Richard, který si poctivě spořil a za státní příspěvek byl rád. “Pořád nám říkají, ať si spoříme na zadní kolečka, a teď provedou tohle. To na tom tolik ušetří?

Neudělalo se to dobře

Ministerstvo financí však argumentuje tím, že přeci nebude z peněz daňových poplatníků podporovat spoření na důchod lidí, kteří už důchod pobírají. Ovšem to je v podstatě jen hra se slovy. Důchodové spoření nemá se státními důchody nic společného a jde zkrátka o spořicí produkt s podporou státu.

Navíc se mohlo zrušení vyplácení tohoto příspěvku provést o poznání elegantněji a vůči důchodcům slušněji. Teď je to totiž tak, že pokud nedospoří alespoň pět let, přijdou zpětně o všechny příspěvky. Jenže nově se už jim spoření bez příspěvku nemusí vyplatit, a tak jsou svým způsobem v pasti.

Čtěte také: Čechům chodí nižší důchod, než na jaký mají nárok. Kdo se neozve, tomu peníze propadnou

Penzijní společnosti aktuálně tvrdí, že to budou chtít důchodcům nějakým způsobem kompenzovat. Je ovšem otázkou, zda to bude dostatečné a z jakých prostředků to provedou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka horacek
Jirka horacek
1 měsíc

Je to vláda Lumpů a podvodníků v čele s Fialou

František
František
1 měsíc

Ty hnusnej Stanjuro, na Tebe taky dojde. Na peníze pro soudce, právníky a ještě k tomu Vám Baxa na soudu pomohou. Celá vláda je pěkně zkorumpovaná. Jako by Vám důchodci někdy něco provedli špatného. Začněte konečně myslet mozkem, tedy pokud nějaký máte. A dejte.důchodcům i to málo, co jim patří…..-)

Karel Kaša
Karel Kaša
1 měsíc

Tak tato vláda je katastrofa pro celou ČR této bande zlodějů a podvodníků není hanba okradat celý národ zatím co si sami mastí kapsy. Stydím se za ně není to moje vláda.