Důchodci v Česku začali dostávat drsné SMS. Pokud vám přijde, vyluxují vám všechny úspory

Odborníci si lámou hlavu nad tím, jak podobným praktikám zamezit. Zatím však na nic nepřišli. Jsou to právě důchodci, kdo patří k nejohroženějším skupinám nejrůznějšími podvody, které cílí přesně na jejich finance, často potom celoživotní úspory, které jim zmizí z účtu, aniž stihnou zareagovat.

Jde to velmi rychle

Dnes už se nejrůznější organizované skupiny nesnaží prolamovat zabezpečení bank, které je na skutečně špičkové úrovni a prakticky to není možné. Všimli si, že mnohem jednodušší je někoho vmanipulovat do takové situace, že jim sám předá pomyslné klíče od svého účtu, rozumějte přihlašovací údaje, případně možnost potvrzení transakce.

Ačkoliv už se objevují sofistikovanější metody, stále velmi oblíbené jsou i SMS, ve kterých je důchodcům prezentována například dobrá zpráva, že mají nárok na určitý příspěvek od státu. Nebo že jim naopak hrozí jeho odebrání, pokud už ho pobírají. Pochopitelně je připojena i výzva k akci. Obvykle taková, že se musí přihlásit do svého účtu. Pokud na to skočí, už se vezou.

Jednou mi takhle přišla zpráva, že mám nárok na příspěvek ve výši 20 tisíc korun. Jediné, co prý musím udělat, je vyplnit určité informace. Klikla jsem na odkaz a tam byla stránka jako od mé banky. Vyplnila jsem tedy přihlašovací údaje, aniž bych si uvědomila, že je to špatně,” líčí paní sedmdesátiletá paní Libuše, jak přišla o 350 tisíc korun. “Až za pár dní jsem si všimla, že na účtu mi chybí peníze.”

Foto: Shutterstock

Peníze jsou navždy pryč

Podvodníci zkoušejí nejrůznější způsoby. Někdy se vydávají například i za příbuzné a požadují po důchodcích, aby jim zasílali potvrzovací kódy k transakcím. Maskují to také za nejrůznější soutěže. Možností je zkrátka nepřeberně.

Důsledky jsou ale bohužel hrozivé. Pokud někdo celý život pracně spoří, aby měl rezervu na stáří, a o tyto peníze najednou přijde, je to velká rána. Už se to navíc nedá vzít zpět. Banka vám v takovémto případě peníze nevrátí. Dotyčný potom už navíc nemá ani možnost znovu takovéto peníze našetřit.

Čtěte také: Důchodci v Česku půjdou zpátky do zaměstnání. Už se pro ně připravují podmínky a práce

Skutečně nejsou výjimkou, že senioři přijdou o stovky tisíc korun. Před pár dny takto naletěla důchodkyně, která se snažila své peníze zachránit tím, že je naládovala do speciálního bankomatu na bitcoiny. Přesně tak, jak jí radili podvodníci. Přišla tak o 800 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Otakar
Otakar
2 měsíců

Zase jenom důchodci. Vážená nejenom důchodci naletěli ale i daleko mladší. O tom nic nenapíšete asi váš přehled je slušně řečeno dost omezený. Kde berete ty to informace. Váš pohled na tento problém je dost jednostranný!!!!!! O ničem neumíte psát bez toho aby v tom nebyli důchodci. Pá pá chytroline.

Venca
Venca
2 měsíců
Reply to  Otakar

Je snadné dělat z důchodců hlupáky,do někoho se trefovat musí.

Jindra Seidlová
Jindra Seidlová
2 měsíců
Reply to  Venca

I mně je záhadou, jak mohou podvodníci vědět, kdo je důchodce. Nebo chce někdo tvrdit, že mladší lidé nemohou naletět?Neboli mladí jsou chytří, staří jsou blbí?
Opravdu těch různých forem dehonestace důchodců je dost a vynalézaví pisálkove vymýšlejí stále nové.

Nuna
Nuna
2 měsíců
Reply to  Venca

Jo ona si myslí, že když je člověk starej, tak je zákonitě hloupej

Michal
Michal
2 měsíců
Reply to  Otakar

Přesně tak,v poslední době se píše jen o důchodcích a hlavně proti ním. Za chvíli někdo napíše, že nemají právo vůbec na nic. Je to smutné.

Jan
Jan
2 měsíců
Reply to  Otakar

A jak podvodníci vědí že píšou SMS důchodcům