Už to začíná. Dochází důležitá potravina, lidé se snaží udělat si pořádné zásoby. Nebude to jednoduché

Doby, kdy byl všeho dostatek, ba dokonce nadbytek, jsou zřejmě nenávratně pryč. Celý svět už několik let lepí jednu díru za druhou a mnozí se strachovali dne, kdy by mohl přijít nedostatek některé z klíčových potravin. Loni jsme tomu byli velmi blízko s pšenicí, jejíž ceny vystřelily vzhůru, aby se nakonec vše zase urovnalo, ale tentokrát to dost možná tak jednoduché nebude.

Přišel nečekaný zákaz

V hlavní roli je totiž rýže, o které nikdo nepřemýšlel jako o problémové potraviny. Přesto se jí ale momentálně stala, a to po jediném rozhodnutí ze strany Indie, která tuto surovinu přestala s okamžitou platností vyvážet. U jakékoliv jiné země by nad tím bylo možné mávnout rukou, ovšem v tomto případě jde o největšího exportéra rýže na světě, který stojí až za čtyřiceti procenty celosvětové produkce.

Navíc tuto potravinu nelze jen tak nahradit z jiných zemí. Také ty se potýkají s potížemi, jež způsobila nedobrá úroda. Na tu se odvolává právě i Indie, pro kterou jde o důležitý vývozní artikl, avšak poté, co rýže dramaticky zdražila na domácím trhu, bylo potřeba jednat, protože jinak tam hrozily bouře. Je třeba si uvědomit, že v této, ale i v dalších zemích, je rýže nejdůležitější potravinou, která tvoří základ stravy po celý den.

Cena rýže nám dělá velká starosti,” uvedl pro televizi CNBC Qingfeng Zhang, který je ředitelem Asijské rozvojové banky. “Co je naprosto jasné je to, že nárůsty cen potravin budou trvat i v následujících měsících.

Foto: Shutterstock

Předzásobení již začalo

Na mnoha místech už se lidé rýží ve velkém stylu zásobují. Vidí totiž, že ceny týden od týdne rostou, a tak nemíní čekat na to, až se vyšplhají ještě více. Růst ceny však přesně odráží pouze to, že rýže není na trhu dostatek. A pokud dojde k jejímu vykupování, tento stav se ještě zhorší a cenový nárůst bude ještě výraznější.

Tento vývoj většinou nevede k tomu, že by se někde rýže nedala koupit. Bude ale natolik drahá, že si ji lidé nebudou moci dovolit. Toho se mnozí obávají, a to obzvlášť v současné situaci, která je kritická i v mnoha dalších ohledech. Jak uvádí zpráva Organizace pro výživu a zemědělství, v poslední době rostou i ceny dalších potravin.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Milada
Milada
8 měsíců

Ať žijou kachny