Amazon oznámil velké propouštění. Poprvé v historii

Velké firmy se po letech neustálého nabírání nových zaměstnanců odhodlaly k velkému propouštění. Zatímco v případě gigantů, jako je Meta nebo Apple to není tolik otázkou České republiky, v případě gigantického internetového obchodu Amazon je tomu jinak. Ten totiž v Česku patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele.

Lidé letí na dlažbu

Celosvětově pracuje v Amazonu více než 1,5 milionů zaměstnanců. Dosud přitom platilo, že tento kolos nabíral pořád nové a nové lidi. I Česká republika nakonec byla mnohokrát oblepena reklamami, jež slibovaly skvělé pracovní i platové podmínky v jeho skladech na našem území.

Zástupci této firmy všude hlásali, že je trápí nedostatek pracovních sil a že by klidně absorbovali mnohem více, než kolik nabírají. Kdo potom v Česku přišel o práci a chtěl novou, v Amazonu pochodil prakticky okamžitě. A to navíc za velmi slušných podmínek. Zaměstnanci této firmy jsou se svými platy obvykle spokojeni, protože jsou v oboru nadstandardní.

Všechno ale jednou končí a velký boom Amazonu skončil zřejmě právě teď. Společnost oznámila první velkou vlnu propouštění, v rámci které přijde o práci minimálně 10 tisíc lidí. Management přitom opatrně připouští, že jde teprve o začátek.

Foto: Shutterstock

Jak to bude v Česku?

Podle některých odborníků to totiž Amazon s nabíráním pracovních sil zásadně přehnal. Firma má sice velký obrat, ale nedokáže z něj generovat téměř žádný zisk. To se akcionářům nelíbí a tlačí na to, aby se náklady snižovaly. A jedním z největších nákladů jsou právě zaměstnanci. To se navíc spojuje s velkou mírou automatizace, která v Amazonu probíhá. Na některé pozice už nejsou potřeba lidi, protože je obstarají roboti.

To je pro mě velké překvapení, že by se mělo propouštět. O takovou práci bych každopádně nerad přišel, protože lepší prostě nenajdu,” říká skladník Milan, který pracuje ve skladu Amazonu v Dobrovízi u Prahy.

Je otázkou, zda se první vlna propouštění bude týkat i České republiky. Možná to na místní sklady dopadne spíše tak, že se zaměstnanci přestanou přijímat. V další fázi už ale nějaké omezení pracovních pozic lze očekávat i zde.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Ještě nedávno Amazon mohutně nabíral pracovní síly, lákal nové zaměstnance a nyní otočil o 180 stupňů. S vládou Fialy přišlo všechno možné zlo v různých sofistikovaných podobách. Přišly nejhorší časy od listopadu 89.